Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Product alternatives
KIL65019
Please phone 01392 215635 for availability.
£38.74
£32.28 ex VAT
NEOSH6216
Please phone 01392 215635 for availability.
£20.36
£16.97 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 110mm |
| Height mm | Free Length 343mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Skoda Octavia


