Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Product alternatives
KIL63119
Please phone 01392 215635 for availability.
£73.38
£61.15 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 111mm |
| Height mm | Free Length 325mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BKC, BXE, BJB, BXE, BKC, BJB |
| BHP | 103 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Skoda Octavia


