Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Borg & Beck Starter Motor
BST2004
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
STARTER MOTOR
This Borg & Beck Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
| Engine Code | Starter |
|---|---|
| Fitment Detail | BJB;BKC;BXE |
| Size mm | 103 |
| Vehicle Detail | 10Tooth;2Threaded Mounting Holes |
| Note | FlangeHole Dia.: 11 |
| Note 2 | Voltage: 12v;Rated Power: 1.7kW;Anti-clockwise rotation |
STARTER MOTOR
£115.40
£96.17
new
Borg & Beck Starter Motor
BST2226
Please phone 01392 215635 for availability.
STARTER MOTOR
This Borg & Beck Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
| Engine Code | Starter |
|---|---|
| Fitment Detail | BXE, BJB, BKC |
| Size mm | 103 |
| Vehicle Detail | 10Tooth;2Threaded Mounting Holes |
| Note | FlangeHole Dia.: 11 |
| Note 2 | Voltage: 12v;Rated Power: 1.7kW;Anti-clockwise rotation |
STARTER MOTOR
£397.32
£331.10
new
Borg & Beck Starter Motor
BST2355
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
STARTER MOTOR
This Borg & Beck Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Engine Code | Starter |
|---|---|
| Fitment Detail | AXR |
| Size mm | 99 |
| Vehicle Detail | 10,11Tooth;2Threaded Mounting Holes |
| Note 2 | Voltage: 12v;Rated Power: 1.8kW;Anti-clockwise rotation |
STARTER MOTOR
£324.14
£270.12
new
Rollco Starter Motor
STM946
Low Stock
Starter Motor
This Rollco Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Voltage | 12V |
| Output | 2.0Kw |
| OE No | 000 1123012 |
| Type | Bosch 0001123 |
| No of Teeth | 10T |
| Rotation Direction | CCW |
Starter Motor
£113.26
£94.38
new
Rollco Starter Motor
STM952
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Starter Motor
This Rollco Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | BKC, BXE, BJB, BKC, BKC, BXE, BJB, BJB, BKC, BXE, BXE, BJB, BKC, BJB, BXE |
| BHP | 103 |
| Voltage | 12V |
| Output | 2.0Kw |
| OE No | 0001123016 |
| Type | Bosch 0001123 |
| No of Teeth | 10T |
| Rotation Direction | CCW |
| Note | There may be other option for this vehicle, please make sure you check against OE |
Starter Motor
£114.70
£95.58
new
Rollco Starter Motor
STM947
Please phone 01392 215635 for availability.
Starter Motor
This Rollco Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BJB, BKC, BJB, BXE, BKC, BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Voltage | 12V |
| Output | 2.0Kw |
| OE No | 0001123014 |
| Type | Bosch 0001123 |
| No of Teeth | 10T |
| Rotation Direction | CCW |
Starter Motor
£121.15
£100.96
new
Rollco Starter Motor
STM547
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Starter Motor
This Rollco Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Voltage | 12V |
| Output | 2.0Kw |
| OE No | 1125012 |
| Type | Bosch 0001125 |
| No of Teeth | 10T |
| Rotation Direction | CCW |
| Note | There may be other option for this vehicle, please make sure you check against OE |
Starter Motor
£121.75
£101.46
new
Rollco Starter Motor
STM592
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Starter Motor
This Rollco Starter Motor fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Voltage | 12V |
| Output | 2.0Kw |
| OE No | 000 1125018 |
| Type | Bosch 0001125 |
| No of Teeth | 10T |
| Rotation Direction | CCW |
| Note 2 | GR |
Starter Motor
£123.96
£103.30
new
Starter Motors
We can supply the best Starter Motors for your Skoda Octavia


