Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Toyota
Model: Yaris
Engine: 1.5000
Year: 2016
Fuel: petrol_electric
Please note this is for guidance only
Blue Print Cabin Filter
ADT32514
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter
This Blue Print Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 01/11-06/20
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note 8 | Height[mm]:30,Width[mm]:213,Length[mm]:193 |
| Note 9 | Filter Type:Pollen Filter |
Cabin Filter
£8.66
£7.22
new
Blue Print Oil Filter
ADT32109
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 01/11-06/20
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:68,Height[mm]:76 |
| Note 9 | Filter Type:spin-on filter |
Oil Filter
£4.90
£4.08
new
Herth+Buss Jakoparts Air Filter
J1322123
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Herth+Buss Jakoparts Air Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Fitment Detail | Air Filter |
|---|---|
| OE System | 1NZFXE |
| Part Detail | 98 |
| Part Note | Filter Insert |
| Note 5 | L: 177, W: 119, H: 39 |
Air Filter
£9.00
£7.50
new
Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter
J1342024
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin-Airfilter
This Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Fitment Detail | Cabin Filter |
|---|---|
| OE System | 1NZFXE |
| Part Detail | 98 |
| Part Note | Standard |
| Size mm | Particulate Filter |
| Engine Detail | Highly Efficient Active Carbon Version: J1342024BF |
| Note 3 | Observe technical data |
| Note 5 | L: 215, W: 193, H: 27 |
Cabin-Airfilter
£8.30
£6.92
new
Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter
J1342027
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin-Airfilter
This Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Fitment Detail | Cabin Filter |
|---|---|
| OE System | 1NZFXE |
| Part Detail | 98 |
| Part Note | Carbon |
| Size mm | Activated Carbon Filter |
| Note 5 | L: 215, W: 193, H: 29 |
Cabin-Airfilter
£12.07
£10.06
new
Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter
J1342035
In Stock
Cabin-Airfilter
This Herth+Buss Jakoparts Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Fitment Detail | Cabin Filter |
|---|---|
| OE System | 1NZFXE |
| Part Detail | 98 |
| Part Note | Standard |
| Size mm | Particulate Filter |
| Note 5 | L: 215, W: 193, H: 29 |
Cabin-Airfilter
£16.32
£13.60
new
Herth+Buss Jakoparts Oil Filter
J1312010
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Herth+Buss Jakoparts Oil Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Fitment Detail | Oil Filter |
|---|---|
| OE System | 1NZFXE |
| Part Detail | 98 |
| Part Note | Spin-on Filter |
| Note 3 | With one anti-return valve, Colour: Black, Recommended special tools: BU0750051, J9131003 |
| Note 5 | H: 75, Outer Dia: 65 |
| Note 7 | Thread Size: 3/4-16UNF |
Oil Filter
£4.73
£3.94
new
Mahle Air Filter
LX3536
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Air filter
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-06/20
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | 1NZFXE |
| OE System | 98 |
| Engine Code | L.:176.1;W.:118;H:37.3 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Air filter
£23.98
£19.98
new
Mahle Cabin Filter
LA395
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter - Pollen
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-06/20
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | 1NZFXE |
| OE System | 98 |
| Size mm | Standard |
| Engine Code | L.:193.0;W.:211;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Particulate Filter;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 490;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 490 |
Cabin Filter - Pollen
£13.68
£11.40
new
Mahle Cabin Filter
LAK490
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter - Carbon activated
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-06/20
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | 1NZFXE |
| OE System | 98 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:194.0;W.:207;H:30.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter;Basic Vers.:LA 395;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 490 |
Cabin Filter - Carbon activated
£32.38
£26.98
new
Mahle Cabin Filter
LAO490
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - CareMetix
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-06/20
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | 1NZFXE |
| OE System | 98 |
| Size mm | Carbon, Antibacterial |
| Material Type | CareMetix? |
| Engine Code | L.:195.0;W.:209;H:28.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter,with anti-allergic effect,with antibacterial action;Basic Vers.:LA 395;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 490 |
Cabin Filter - CareMetix
£38.76
£32.30
new
Mahle Oil Filter
OC534
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter - Spin on
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-06/20
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | 1NZFXE |
| OE System | 98 |
| Engine Code | H:70.5;Dia.:65.2;Dia.2:61.5;Sealing Ring Dia.:54.9 |
| Note 3 | with one anti-return valve |
| Note 4 | Filter Type: Spin-on Filter;Thread Size:3/4in - 16UNF - 2B;Overflow Valve |
Oil Filter - Spin on
£9.02
£7.52
new
Purflux Air Filter
A1613
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note | Height1 (H1):38 mm, Length (D1):177 mm, Width (D2):117 mm |
Air Filter
£15.46
£12.88
new
Purflux Cabin Filter
AH256
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):215 mm, Width (D2):195 mm |
| Thread Note | Standard |
Cabin Filter
£15.71
£13.09
new
Purflux Cabin Filter
AHC256
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):215 mm, Width (D2):195 mm |
| Thread Note | Carbon |
Cabin Filter
£21.83
£18.19
new
Purflux Oil Filter
LS743
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Yaris 1.5 Hybrid (2011-2021) 04/12-04/21
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | 1NZFXE |
| BHP | 98 |
| Note | Height1 (H1):76 mm, Ext dia (D1):66 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
Oil Filter
£9.82
£8.18
new
Filters (Air & Cabin & Fuel & Oil)
We can supply the best Filters for your Toyota Yaris


