Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Nissens Cooling Fan
85186
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 312 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 132 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 7 | 52083982 |
Fan
£159.94
£133.28
new
Nissens Cooling Fan
85777
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 342 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£273.48
£227.90
new
Nissens Cooling Fan
85784
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, X18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 234 W, Clockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£144.77
£120.64
new
Nissens Oil Cooler
90741
Low Stock
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 176 x 32 x 110 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 6 |
| Cooling Type | 16.0 |
Oil cooler
£104.98
£87.48
new
Nissens Radiator
63027A
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 600 x 359 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
Radiator
£154.10
£128.42
new
Nissens Radiator
630744
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 602 x 358 x 16 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
Radiator
£124.06
£103.38
new
Nissens Radiator
63028A
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 600 x 359 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
Radiator
£130.25
£108.54
new
Nissens Radiator
630702
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 600 x 359 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
Radiator
£165.94
£138.28
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Vauxhall Astra


