Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Corsa
Engine: 1.2000
Year: 2013
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
RH3328
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 134mm |
| Height mm | Free Length 355mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£40.66
£33.88
new
KYB Coil Spring (Front)
RH3533
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 136mm |
| Height mm | Free Length 298mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | A12XER |
| BHP | 84 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£63.26
£52.72
new
KYB Coil Spring (Rear)
RC6718
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 11.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 120mm |
| Height mm | Free Length 242mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | A12XER |
| BHP | 84 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£55.18
£45.98
new
KYB Coil Spring (Rear)
RG6538
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 119mm |
| Height mm | Free Length 275mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£33.48
£27.90
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT OPEL/VAUXHAL
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
COIL SPRING FRONT OPEL/VAUXHAL
£36.73
£30.61
new
In Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT OPEL/VAUXHAL*
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
COIL SPRING FRONT OPEL/VAUXHAL*
£61.34
£51.12
new
Kilen Coil Spring (Rear)
52116
In Stock
COIL SPRING REAR FIA/OPEL/VAUX
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
COIL SPRING REAR FIA/OPEL/VAUX
£51.64
£43.03
new
Kilen Coil Spring (Rear)
60057
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
COIL SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
£50.82
£42.35
new
Kilen Coil Spring (Rear)
60056
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
COIL SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
£30.23
£25.19
new
Kilen Gas Spring (Rear)
444060
Low Stock
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR OPEL/VAUXHALL*
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Vehicle Detail | (+) 3 Doors |
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
GAS SPRING REAR OPEL/VAUXHALL*
£41.27
£34.39
new
Kilen Gas Spring (Rear)
444061
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Vehicle Detail | (+) 5 Doors |
| Engine Code | A12XER |
| BHP | 84 |
GAS SPRING REAR OPEL/VAUXHALL
£41.27
£34.39
new
Kilen Lowering Kit
944523
Please phone 01392 215635 for availability.
SPORT SPRINGS TUV OPEL/VAUXHAL
This Kilen Lowering Kit fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
SPORT SPRINGS TUV OPEL/VAUXHAL
£202.67
£168.89
new
Neox Coil Spring (Front)
SH6055
Low Stock
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH3533
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
NEOX COIL SPRING RH3533
£32.26
£26.88
new
Neox Coil Spring (Front)
SH6076
In Stock
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH3328
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
NEOX COIL SPRING RH3328
£19.32
£16.10
new
Neox Coil Spring (Rear)
SG6236
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RG6538
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
NEOX COIL SPRING RG6538
£15.90
£13.25
new
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Corsa


