Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vivaro
Engine: 2.0000
Year: 2013
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
AVA Radiator
RTA2601
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 03/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 04/12-05/15
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R692, M9R692, M9R630, M9R630, M9R780 |
| BHP | 115, 90 |
| Air Con Note | Core size: 780 x 470 x 34 mm |
| To Chassis No | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Engine No From | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
Radiator
£261.36
£217.80
new
Nissens Intercooler
96583
Please phone 01392 215635 for availability.
Intercooler
This Nissens Intercooler fits the following vehicles
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 03/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 04/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | M9R692, M9R630, M9R780, M9R630, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 538 x 175 x 40 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| OE System | Air cooled |
Intercooler
£166.68
£138.90
new
Nissens Radiator
63122
Low Stock
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 03/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 04/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R692, M9R780, M9R630, M9R692, M9R630, M9R786, M9R782, M9R780, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 560 x 449 x 26 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£201.24
£167.70
new
Nissens Radiator
630709
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 03/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 04/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R692, M9R630, M9R780, M9R630, M9R692, M9R780, M9R630, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 780 x 449 x 26 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Chassis No | Airco(+) |
Radiator
£316.10
£263.42
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Vauxhall Vivaro


