Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Toyota
Model: Corolla
Engine: 1.3000
Year: 1999
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Yuasa Standard Battery
YBX3027
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 62Ah 550A Yuasa SMF Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Corolla 1.3 (E110) EE111 06/97-02/00
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | 4EFE |
| Current Amps | 85 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 62 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:550 |
| Part Note | B13;B13 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:243;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 3 | Prod. Country: Great Britain |
12V 62Ah 550A Yuasa SMF Battery
£97.57
£81.31
new
Yuasa Standard Battery
YBX3030
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 72Ah 630A Yuasa SMF Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Corolla 1.3 (E110) EE111 06/97-02/00
- Corolla 1.3 (E110) EE111 G6 06/97-02/00
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | 4EFE |
| Current Amps | 85 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 72 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:600 |
| Part Note | N;B00 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:225;L:260;W:174 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 2 | Check installation, multiple battery options |
12V 72Ah 630A Yuasa SMF Battery
£117.37
£97.81
new
Yuasa Standard Battery
YBX3053
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 45Ah 400A Yuasa SMF Battery (+Adapter)
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Corolla 1.3 (E110) EE111 06/97-02/00
- Corolla 1.3 (E110) EE111 G6 06/97-02/00
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | 4EFE |
| Current Amps | 85 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 45 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:400 |
| Part Note | N;B00 |
| Voltage | T1,T3 |
| Note | H:225;L:238;W:129 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
12V 45Ah 400A Yuasa SMF Battery (+Adapter)
£82.66
£68.88
new
Yuasa Standard Battery
YBX5027
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 65Ah 640A Yuasa Silver High Performance Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Corolla 1.3 (E110) EE111 06/97-02/00
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | 4EFE |
| Current Amps | 85 |
| Hold Down Note | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 65 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:640 |
| Part Note | B13/B14;B13/B14 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:243;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 3 | Prod. Country: Great Britain |
12V 65Ah 640A Yuasa Silver High Performance Battery
£121.25
£101.04
new
Batteries
We can supply the best Batteries for your Toyota Corolla


