Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.6000
Year: 2006
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Product alternatives
KIL260033
Please phone 01392 215635 for availability.
£85.62
£71.35 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006)
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 8.1-13.5-8.1 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 147.3mm |
| Height mm | Free Length 316.2mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z16XEP, Z16XE1 |
| BHP | 103 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


