Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.6000
Year: 2006
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013)
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 8.6-12.4-8.6 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 147mm |
| Height mm | Free Length 288mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z16XEP, A16XER, Z16XER |
| BHP | 104, 113 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


