Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.6000
Year: 2006
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Product alternatives
KIL60019
Please phone 01392 215635 for availability.
£76.03
£63.36 ex VAT
KIL60801
Please phone 01392 215635 for availability.
£18.59
£15.49 ex VAT
KYBRJ5135
Please phone 01392 215635 for availability.
£63.35
£52.79 ex VAT
KYBRX5135
Please phone 01392 215635 for availability.
£18.38
£15.32 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006)
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 140mm |
| Height mm | Free Length 284mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z16XE, Z16XEP |
| BHP | 103 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


