Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.6000
Year: 2006
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Product alternatives
NEOSX6332
Please phone 01392 215635 for availability.
£37.97
£31.64 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013)
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 12.75mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 145mm |
| Height mm | Free Length 301mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z16XEP, Z16XER |
| BHP | 104, 113 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


