Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.6000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Blue Print Air Filter
ADZ92218
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 01/04-10/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/09
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-05/09
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-12/11
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 01/04-08/11
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 01/04-09/10
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE1, Z16XEP, Z16XER, A16XER |
| BHP | 103, 104, 113 |
| Note 8 | Height[mm]:42,Width[mm]:235,Length[mm]:297 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Air Filter
£10.70
£8.92
new
Blue Print Air Filter
ADW192207
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 01/04-05/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16LET |
| BHP | 178 |
| Note 8 | Height[mm]:52,Width[mm]:224,Length[mm]:292.5 |
| Note 9 | Add. Info:with pre-filter;Filter Type:filter insert |
Air Filter
£14.88
£12.40
new
Blue Print Oil Filter
ADG02102
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 01/04-10/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/09
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-05/09
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE1, Z16XEP |
| BHP | 103, 104 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:77,Height[mm]:80 |
| Note 9 | Filter Type:spin-on filter |
Oil Filter
£4.94
£4.12
new
Blue Print Oil Filter
ADG02147
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 01/04-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 01/04-05/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 01/04-08/11
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 01/04-09/10
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XER, A16XER, Z16LET |
| BHP | 113, 178 |
| Part Detail | with sealing ring |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:57.4,Inner Dia.[mm]:22,Inner Dia.[mm]:9.5,Height[mm]:106.5 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Oil Filter
£6.14
£5.12
new
Herth+Buss Jakoparts Oil Filter
J1310906
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Herth+Buss Jakoparts Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-05/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Fitment Detail | Oil Filter |
|---|---|
| OE System | Z16XER, Z16LET |
| Part Detail | 113, 178 |
| Part Note | Filter Insert |
| Note 3 | Recommended special tools: J9131003 |
| Note 5 | H: 106, Inner Dia: 22, Outer Dia: 57 |
Oil Filter
£5.81
£4.84
new
Mahle Air Filter
LX735
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air filter
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-11/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | Z16XER |
| OE System | 113 |
| Engine Code | L.:294.0;W.:235;H:41.9 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Air filter
£15.74
£13.12
new
Mahle Air Filter
LX1926
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Air filter
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-11/10
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | Z16LET |
| OE System | 178 |
| Engine Code | L.:290.0;W.:223;L.1:315.0;H:52.0;W.1:262.0 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Air filter
£21.50
£17.92
new
Mahle Cabin Filter
LA75
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter - Pollen
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-11/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-09/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-11/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z16XER, Z16LET |
| OE System | 113, 178 |
| Fitment Detail | DELPHI |
| Size mm | Standard |
| Engine Code | L.:304.0;W.:199;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Particulate Filter;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 75;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 75 |
Cabin Filter - Pollen
£17.02
£14.18
new
Mahle Cabin Filter
LAK75
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - Carbon activated
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-11/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-09/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-11/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z16XER, Z16LET |
| OE System | 113, 178 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:300.0;W.:208;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter;Basic Vers.:LA 75;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 75 |
Cabin Filter - Carbon activated
£32.18
£26.82
new
Mahle Cabin Filter
LAO75
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - CareMetix
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-11/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-09/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-11/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z16XER, Z16LET |
| OE System | 113, 178 |
| Size mm | Carbon, Antibacterial |
| Material Type | CareMetix? |
| Engine Code | L.:300.0;W.:208;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter,with anti-allergic effect,with antibacterial action;Basic Vers.:LA 75;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 75 |
Cabin Filter - CareMetix
£42.82
£35.68
new
Mahle Oil Filter
OX401D
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter - Element
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-11/10
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/09
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-11/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | Z16XER, Z16LET |
| OE System | 113, 178 |
| Engine Code | H:105.8;Dia.:56.0;Inn. Dia.2:24;Inn. Dia.3:9.3;T.:3.50;Sealing Ring Dia.:62.0 |
| Note 3 | With gasket/seal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Oil Filter - Element
£12.50
£10.42
new
Purflux Air Filter
A1043
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-05/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XER, Z16LET |
| BHP | 113, 178 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):293 mm, Width (D2):234 mm |
Air Filter
£17.93
£14.94
new
Purflux Cabin Filter
AH170
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-05/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XER, Z16LET |
| BHP | 113, 178 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):202 mm |
| Thread Note | Standard |
Cabin Filter
£18.94
£15.78
new
Purflux Cabin Filter
AHC170
In Stock
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-05/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XER, Z16LET |
| BHP | 113, 178 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):198 mm |
| Thread Note | Carbon |
Cabin Filter
£34.82
£29.02
new
Purflux Oil Filter
L387
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-03/11
- Astra H 1.6 MK 5 (2004-2013) 12/06-12/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-03/11
- Astra H 1.6 Turbo MK 5 (2004-2013) 02/07-05/10
- Astra H 1.6 TwinTop MK 5 (2004-2013) 12/06-08/11
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z16XER, Z16LET |
| BHP | 113, 178 |
| Note | Height1 (H1):105 mm, Ext dia (D1):57 mm, Int dia (D2):10 mm, Thread 2 (D3):26 |
Oil Filter
£11.78
£9.82
new
Filters (Air & Cabin & Fuel & Oil)
We can supply the best Filters for your Vauxhall Astra


