Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vivaro
Engine: 2.0000
Year: 2012
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Rear)
£111.24
£92.70
Fits the following vehicles
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 03/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-07/14
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-07/14
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-07/14
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-07/14
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 04/12-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-07/14
Please phone 01392 215635 for availability.
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015)
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9.8-15.9-9.8 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 161.3mm |
| Height mm | Free Length 311.2mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | M9R692, M9R780, M9R630, M9R630, M9R692, M9R630, M9R780, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786, M9R780, M9R786, M9R782, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Vivaro


