Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira Tourer
Engine: 2.0000
Year: 2014
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Auto Air Compressor (A/C)
14-7479
Please phone 01392 215635 for availability.
ASTRA COMP CLUTCHED WITH 2 WIRE
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 110 (2011-2019) 11/11-04/15
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 130 (2011-2019) 11/11-08/18
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 165 (2011-2019) 11/11-04/16
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 195 (2011-2019) 11/12-08/18
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A20DTL, A20DT, A20DTH, A20DTR |
| Compressor ID | 108, 128, 163, 192 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | 6CVC |
| Voltage/Amps | New Part;No. of Grooves: 9;Clucthed;Quality: OE Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 110 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
ASTRA COMP CLUTCHED WITH 2 WIRE
£651.50
£542.92
new
Auto Air Condenser (A/C)
16-1360
Please phone 01392 215635 for availability.
VAUXHALL ASTRA COND 1.3JTD/1.4/1.6 09-
This Auto Air Condenser (A/C) fits the following vehicles
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 110 (2011-2019) 11/11-04/15
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 130 (2011-2019) 11/11-08/18
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 165 (2011-2019) 11/11-04/16
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 195 (2011-2019) 11/12-08/18
| OE System | Condenser, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A20DTL, A20DT, A20DTH, A20DTR |
| Compressor ID | 108, 128, 163, 192 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | New Part;Part Status: Yes;Pad Connnection;Condenser sub-cooled;Quality: Aftermarket Part |
| Equiv No | Core D.: 16;Core L.: 540;Core W.: 395 |
VAUXHALL ASTRA COND 1.3JTD/1.4/1.6 09-
£120.31
£100.26
new
Auto Air Condenser (A/C)
16-1361
Please phone 01392 215635 for availability.
VAUXHALL ASTRA COND 2.0 2009-
This Auto Air Condenser (A/C) fits the following vehicles
- Zafira Tourer 2.0 CDTi 165 (2011-2019) 11/11-04/16
| OE System | Condenser, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A20DTH |
| Compressor ID | 163 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | New Part;Part Status: Yes;Pad Connnection;Condenser sub-cooled;Quality: Aftermarket Part |
| Equiv No | Core D.: 16;Core L.: 635;Core W.: 395 |
VAUXHALL ASTRA COND 2.0 2009-
£83.52
£69.60
new
Air Conditioning Parts
We can supply the best Air Conditioning parts for your Vauxhall Zafira Tourer


