Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 2.0000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Yuasa Standard Battery
YBX3100
In Stock
12V 71Ah 650A Yuasa SMF Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 110 1Z (2004-2013) 04/11-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/05-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 07/04-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 01/10-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 09/06-12/13
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | CLCA, CFHF, BKD, CLCB, CFHC, CLCB, CFHC, BKD, CFHC, CLCB, BMM |
| Current Amps | 108, 138 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 71 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:680 |
| Part Note | B13/B14;B13/B14 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:175;L:278;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
12V 71Ah 650A Yuasa SMF Battery
£114.13
£95.11
new
Yuasa Standard Battery
YBX3027
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 62Ah 550A Yuasa SMF Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 01/08-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 06/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) DSG 01/09-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | CFHC, BKD, CLCB, CFHC, CLCB, BMM, CEGA, BMN, BMN, CEGA, CFHC, CLCB, BKD |
| Current Amps | 138, 168 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 62 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:550 |
| Part Note | B13;B13 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:243;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 3 | Without start-stop function |
12V 62Ah 550A Yuasa SMF Battery
£97.57
£81.31
new
Yuasa Standard Battery
YBX3096
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 76Ah 680A Yuasa SMF Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | CLCB, CFHC, BKD, CFHC, CLCB, BKD, CFHC, CLCB |
| Current Amps | 138 |
| Hold Down Note | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 76 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:680 |
| Part Note | B3;B3 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:278;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 2 | Check installation, multiple battery options |
| Note 3 | Without start-stop function |
12V 76Ah 680A Yuasa SMF Battery
£115.97
£96.64
new
Yuasa Standard Battery
YBX5027
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 65Ah 640A Yuasa Silver High Performance Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 01/08-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 06/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) DSG 01/09-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | CFHC, CLCB, BKD, CFHC, CLCB, BMM, CEGA, BMN, BMN, CEGA, CFHC, BKD, CLCB, CLCB, CFHC |
| Current Amps | 138, 168 |
| Hold Down Note | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 65 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:640 |
| Part Note | B13/B14;B13/B14 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:243;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 3 | Without start-stop function |
12V 65Ah 640A Yuasa Silver High Performance Battery
£121.25
£101.04
new
Yuasa Standard Battery
YBX5096
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 80Ah 740A Yuasa Silver High Performance Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Brand Type | CLCB, CFHC, BKD, CFHC, CLCB, BKD, CLCB, CFHC, CLCB, CFHC |
| Current Amps | 138 |
| Hold Down Note | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 80 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:740 |
| Part Note | B3;B3 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:278;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Engine Code | 12V |
| Note 2 | Check installation, multiple battery options |
| Note 3 | Without start-stop function |
12V 80Ah 740A Yuasa Silver High Performance Battery
£142.82
£119.02
new
Yuasa Start-Stop Battery
YBX9096
In Stock
Alternatives available. Click here.
12V 70Ah 760A Yuasa AGM Start Stop Plus Battery
This Yuasa Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
| Description | Start-Stop Battery |
|---|---|
| Brand Type | BKD, CLCB, CFHC, CFHC, CLCB, CLCB, CFHC, BKD, CLCB, CFHC |
| Current Amps | 138 |
| Hold Down Note | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries;Yuasa |
| Terminal Note | 70 |
| Size mm | Cold-test Current, EN:760 |
| Part Note | B3;B3 |
| Voltage | T1 |
| Note | H:190;L:278;W:175 |
| Vehicle Detail | Designed for high specification Start-Stop vehicles;AGM Battery,With Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Micro-Cycle M1-M3: M3;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W5;Performance Marking: W5-C2-V3-M3 |
| Engine Code | 12V |
| Note 2 | OE battery is AGM. Only replace with AGM battery |
| Note 3 | With start-stop function |
12V 70Ah 760A Yuasa AGM Start Stop Plus Battery
£203.27
£169.39
new
Batteries
We can supply the best Batteries for your Skoda Octavia


