Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 2.0000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 110 1Z (2004-2013) 04/11-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/05-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 07/04-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 01/10-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 08/10-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 09/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 01/08-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 06/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) DSG 01/09-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 08/10-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | CFHF, CLCA, BKD, CLCB, CFHC, CFHC, BKD, CLCB, CLCB, BKD, CFHC, CLCB, CFHC, CFHC, CLCB, BMM, BMN, CEGA, CEGA, BMN, BKD, CFHC, CLCB |
| Temp Deg C | 108, 138, 168 |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Colour: Green, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£9.70
£8.08
new
In Stock
Alternatives available. Click here.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BMM |
| Temp Deg C | 138 |
| Size mm | Combi Switch Function: Changeover Contact |
| Engine Detail | Colour: Black, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£9.55
£7.96
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BMM |
| Temp Deg C | 138 |
| Size mm | Combi Switch Function: Changeover Contact |
| Engine Detail | Colour: Black/White, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£10.63
£8.86
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Switch reverse light
This Herth+Buss Elparts Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 110 1Z (2004-2013) 04/11-11/11
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| OE System | CLCA, CFHF |
| Temp Deg C | 108 |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Actuation Type: Push Actuation, Colour: Brown |
| Engine Code | Mounting Type: Plug-in connection, No of Connectors: 2, Operating Mode: Mechanical, Spanner Size: 22 |
Switch reverse light
£7.68
£6.40
new
Lucas Brake Light Switch
SMB704
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/05-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 07/04-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 09/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BKD, BMM |
| Sub Brand | 138 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1Z-62183 292,1Z-68066 909 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg, White Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£20.02
£16.68
new
Lucas Brake Light Switch
SMB711
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/05-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 07/04-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 09/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BKD, BMM |
| Sub Brand | 138 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1Z-62183 292,1Z-68066 909 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.034kg, Black Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£18.08
£15.07
new
Lucas Reverse Light Switch
SMB787
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
REVERSE LIGHT SWITCH
This Lucas Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 110 1Z (2004-2013) 04/11-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/05-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 07/04-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 09/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 01/08-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) 06/06-12/13
- Octavia 2.0 TDI vRS 1Z (2004-2013) DSG 01/09-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
| OE System | Switch, reverse light |
|---|---|
| Description | CLCA, CFHF, CLCB, CFHC, BKD, BKD, BMM, CEGA, BMN |
| Sub Brand | 108, 138, 168 |
| Part Detail | Spanner Size: 22;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Voltage | 2 Pins |
| Part Note | Manual Transmission, Manual Transmission;From VIN No.:1Z 4 000 001 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Weight:0.1kg;Without cable, Brown Housing |
| OE No | D Shape Connector |
REVERSE LIGHT SWITCH
£15.26
£12.72
new
Switches & Sensors & Body & Panel
We can supply the best Switches, Sensors & Body & Panel for your Skoda Octavia


