Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2005
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Nissens Cooling Fan
85154
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 7 | 2B999999, 22999999 |
Fan
£182.16
£151.80
new
Nissens Cooling Fan
85176
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 151 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£195.72
£163.10
new
Nissens Cooling Fan
85185
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£170.78
£142.32
new
Nissens Cooling Fan
85186
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 312 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 132 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 8 | For vehicles with air conditioning |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Note 7 | 52083982 |
Fan
£159.94
£133.28
new
Nissens Cooling Fan
85777
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 342 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£273.48
£227.90
new
Nissens Cooling Fan
85784
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 234 W, Clockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£144.77
£120.64
new
Nissens Radiator
630041
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 610 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Chassis No | Airco(+) |
Radiator
£96.70
£80.58
new
Nissens Radiator
63005A
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
| Chassis No | Airco (-) |
Radiator
£106.44
£88.70
new
Nissens Radiator
632461
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 610 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
| Chassis No | Airco(+) |
Radiator
£128.71
£107.26
new
Nissens Radiator
632481
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, built-in oil cooler, with gaskets/seals |
| Chassis No | Airco (-) |
| Version | Alt. Version: 1 |
Radiator
£126.65
£105.54
new
Nissens Radiator
63027A
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 600 x 359 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
Radiator
£154.10
£128.42
new
Nissens Radiator
630744
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 602 x 358 x 16 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
Radiator
£124.06
£103.38
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Vauxhall Astra


