Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2005
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Bosch Spark Plug
0242229654
Low Stock
Suppressed Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | Electrode: 1 |
| Size mm | Marketing Code: 7404, No of Poles: 2, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Spanner Size | 6mm |
| Vehicle Detail | F000KE0P25 |
| Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25, FLR8LDCU, FR8LD+U |
Suppressed Spark Plug
£7.32
£6.10
new
Bosch Spark Plug
0242229699
In Stock
Alternatives available. Click here.
Suppressed Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Chassis No | 42000001, 45000001, 46000001, 48000001, 4B000001--> |
| Part Note | Electrode: 1 |
| Size mm | Marketing Code: 79091, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Spanner Size | 5mm |
| Vehicle Detail | 0242229715 |
| Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25, 57, 79091, FQR8LEU2 |
Suppressed Spark Plug
£7.27
£6.06
new
NGK Spark Plug
BKR5EK
In Stock
7956 SPARK PLUG
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 04/01-05/06
- Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006) 09/00-03/05
7956 SPARK PLUG
£7.75
£6.46
new
NGK Spark Plug
ZFR5F
In Stock
5165 SPARK PLUG
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
5165 SPARK PLUG
£7.82
£6.52
new
Plugs (Glow & Spark Plugs)
We can supply the best Plugs (Glow & Spark Plugs) for your Vauxhall Astra


