Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Ibiza
Engine: 1.2000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Blue Print Air Filter
ADV182212
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:152,Inner Dia.[mm]:74,Height[mm]:170 |
| Note 9 | Add. Info:with pre-filter;Filter Type:filter insert |
Air Filter
£19.51
£16.26
new
Blue Print Fuel Filter
ADV182336
In Stock
Alternatives available. Click here.
Fuel Filter
This Blue Print Fuel Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:88,Height[mm]:131 |
| Note 9 | Filter Type:In-Line Filter;Housing Material:metal |
Fuel Filter
£33.05
£27.54
new
Blue Print Oil Filter
ADV182114
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 01/08-05/15
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Part Detail | with seal rings |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:65,Inner Dia.[mm]:22,Height[mm]:76 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Oil Filter
£7.39
£6.16
new
Mahle Air Filter
LX2831
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air filter
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Engine Code | H:170.0;Outer Dia.:143.0;Inner Dia.1:74;Outer Dia.1:141 |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Air filter
£29.69
£24.74
new
Mahle Cabin Filter
LA809
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter - Pollen
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Size mm | Standard |
| Engine Code | L.:256.6;W.:224;H:35 |
| Note 4 | Filter Type: Particulate Filter;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 809;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 809 |
Cabin Filter - Pollen
£21.91
£18.26
new
Mahle Cabin Filter
LAK809
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - Carbon activated
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:255.6;W.:224;H:35 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter;Basic Vers.:LA 809;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 809 |
Cabin Filter - Carbon activated
£27.48
£22.90
new
Mahle Cabin Filter
LAO809
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - CareMetix
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 10/10-05/15
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Size mm | Carbon, Antibacterial |
| Material Type | CareMetix? |
| Engine Code | L.:260.0;W.:224;H:35.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter,with anti-allergic effect,with antibacterial action;Basic Vers.:LA 809;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 809 |
Cabin Filter - CareMetix
£33.43
£27.86
new
Mahle Fuel Filter
KL778
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Fuel Filter - In-line
This Mahle Fuel Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Engine Code | H:131.8;Dia.:80.0;Inlet Dia.:8;Outlet Dia.:7.9 |
| Note 4 | Filter Type: In-Line Filter |
Fuel Filter - In-line
£49.18
£40.98
new
Mahle Oil Filter
OX422D
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter - Element
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-05/15
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | CFWA |
| OE System | 74 |
| Engine Code | H:76.0;Dia.:65.0;Inn. Dia.2:22;Inn. Dia.3:22.0 |
| Note 3 | With gaskets/seals |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Oil Filter - Element
£13.97
£11.64
new
Purflux Air Filter
A1344
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter*
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note | Height1 (H1):170 mm, Ext dia (D1):144 mm, Int dia (D2):74 mm |
Air Filter*
£29.93
£24.94
new
Purflux Cabin Filter
AH191
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter*
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note | Height1 (H1):32 mm, Length (D1):250 mm, Width (D2):216 mm |
| Thread Note | Standard |
Cabin Filter*
£15.36
£12.80
new
Purflux Fuel Filter
FCS812
In Stock
Alternatives available. Click here.
Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note | Height1 (H1):134 mm, Ext dia (D1):80 mm |
Fuel Filter
£44.09
£36.74
new
Purflux Oil Filter
L508
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Note | Height1 (H1):76 mm, Ext dia (D1):62 mm, Int dia (D2):21 mm |
Oil Filter
£14.95
£12.46
new
Filters (Air & Cabin & Fuel & Oil)
We can supply the best Filters for your Seat Ibiza


