Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Ibiza
Engine: 1.2000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
RA3970
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| IMPORT | 0 |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£56.06
£46.72
new
KYB Coil Spring (Front)
RA3366
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 09/10-06/16
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.8mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 145mm |
| Height mm | Free Length 333mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£55.88
£46.57
new
KYB Coil Spring (Rear)
RA6970
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 10mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 102mm |
| Height mm | Free Length 337mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Part Note | AA (Top coil cropped, bottom cropped) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£31.75
£26.46
new
KYB Coil Spring (Rear)
RA7024
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| IMPORT | 0 |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£62.45
£52.04
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT AUDI/SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
COIL SPRING FRONT AUDI/SEAT
£51.35
£42.79
new
Kilen Coil Spring (Rear)
65050
In Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR SEAT/SKODA/VW
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
COIL SPRING REAR SEAT/SKODA/VW
£28.43
£23.69
new
Kilen Coil Spring (Rear)
63528
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
COIL SPRING REAR SEAT
£54.91
£45.76
new
Kilen Gas Spring (Rear)
456025
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR SEAT
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
GAS SPRING REAR SEAT
£36.38
£30.32
new
Kilen Gas Spring (Rear)
456020
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR SEAT
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Vehicle Detail | (+) 5 Doors |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
GAS SPRING REAR SEAT
£50.45
£42.04
new
Kilen Gas Spring (Rear)
456021
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR SEAT
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Vehicle Detail | (+) 3 Doors |
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
GAS SPRING REAR SEAT
£50.45
£42.04
new
Neox Coil Spring (Front)
SA6511
In Stock
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RA3970
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
NEOX COIL SPRING RA3970
£28.79
£23.99
new
Neox Coil Spring (Rear)
SH6117
Low Stock
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH5539
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
NEOX COIL SPRING RH5539
£14.96
£12.47
new
Springs
We can supply the best Springs for your Seat Ibiza


