Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Ibiza
Engine: 1.2000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
AVA Radiator
STA2037
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Air Con Note | Core size: 650 x 322 x 34 mm |
| To Chassis No | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Engine No From | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
Radiator
£123.53
£102.94
new
Nissens Cooling Fan
85690
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Sizes | Diameter: 386 mm |
| Part Detail | Connector shape: Rectangular, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 8, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 370 W, Clockwise rotation |
| Chassis No | Stop&Start System(-) |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£147.34
£122.78
new
Nissens Cooling Fan
85798
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Sizes | Diameter: 392 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 228 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Version | Alt. Version: W/O START/STOP, With control unit, Single Fan(+) |
Fan
£165.17
£137.64
new
Nissens Intercooler
96566
Please phone 01392 215635 for availability.
Intercooler
This Nissens Intercooler fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Sizes | Core size: 640 x 82 x 64 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| OE System | Air cooled |
Intercooler
£183.48
£152.90
new
Nissens Oil Cooler
90681
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Sizes | Core size: 121 x 54 x 101 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 15 |
| Cooling Type | 16.0 |
Oil cooler
£102.67
£85.56
new
Nissens Radiator
640012
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Ibiza 1.2 ST TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
- Ibiza 1.2 TDI 75 6J (2008-2016) 05/10-06/16
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | CFWA |
| BHP | 74 |
| Sizes | Core size: 650 x 322 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£145.27
£121.06
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Seat Ibiza


