Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 2.0000
Year: 2011
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
£62.80
£52.33
Fits the following vehicles
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) 02/07-12/13
- Octavia Scout 2.0 TDI 140 DPF 1Z (2004-2013) DSG 02/07-12/13
Please phone 01392 215635 for availability.
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Octavia 2.0 TDI 140 1Z (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 13.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 149mm |
| Height mm | Free Length 348mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BKD, CFHC, CLCB, CFHC, CLCB, BMM |
| BHP | 138 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Skoda Octavia


