Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Toyota
Model: Yaris
Engine: 1.3000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Bosch Lambda Sensor
0258986602
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oxygen Sensor
This Bosch Lambda Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
Oxygen Sensor
£107.64
£89.70
new
Denso Lambda Sensor
DOX-0109
Please phone 01392 215635 for availability.
Lambda Sensor Universal
This Denso Lambda Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-11/08
| OE System | Lambda Sensor |
|---|---|
| Type | 2SZ-FE |
| Fitment | 86 |
| Thread Size mm | Post-catalyst, Diagnostics Sensor |
| Vehicle Detail | M18x1.5 |
| Note | Quality: Denso, 4 wire, Switching Sensor, Heated, Thimble Element, No. of Poles: 4, Exhaust Sensor Type: Universal fit switching sensor, Pack Material Inner: LDPE, Pack Material Outer: PAP 21, Not Pre-greased Thread |
| Engine Code | Cable L.: 750 |
| Note 2 | Gearbox: Manual |
Lambda Sensor Universal
£76.34
£63.62
new
Herth+Buss Jakoparts Air Flow Sensor
J5682010
Please phone 01392 215635 for availability.
Air Mass Sensor
This Herth+Buss Jakoparts Air Flow Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Air Flow Sensor |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Body Note | Without air intake pipe |
| Engine Code | Air Mass Sensor |
| Note | No of Poles: 5, Rated Voltage: 12V, Recommended additional repairs: Air Filter |
Air Mass Sensor
£87.60
£73.00
new
Herth+Buss Jakoparts Camshaft Sensor
J5630307
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Sensor camshaft position
This Herth+Buss Jakoparts Camshaft Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Sensor, camshaft position |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Engine Code | Sensor, camshaft position |
Sensor camshaft position
£114.43
£95.36
new
Herth+Buss Jakoparts Camshaft Sensor
J5636000
Please phone 01392 215635 for availability.
Sensor camshaft position
This Herth+Buss Jakoparts Camshaft Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Sensor, camshaft position |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Engine Code | Sensor, camshaft position |
Sensor camshaft position
£59.71
£49.76
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Sensor crankshaft pulse
This Herth+Buss Jakoparts Crank Angle Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Crankshaft Pulse Sensor |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Engine Code | Crankshaft |
Sensor crankshaft pulse
£45.70
£38.08
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Sensor crankshaft pulse
This Herth+Buss Jakoparts Crank Angle Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Crankshaft Pulse Sensor |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Engine Code | Crankshaft |
Sensor crankshaft pulse
£40.73
£33.94
new
Herth+Buss Jakoparts Knock Sensor
J5672000
Please phone 01392 215635 for availability.
Knock Sensor
This Herth+Buss Jakoparts Knock Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Knock Sensor |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
Knock Sensor
£35.45
£29.54
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Pressure Switch
This Herth+Buss Jakoparts Oil Pressure Switch fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Fitment Detail | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| OE System | 2SZ-FE |
| Part Detail | 86 |
| Chassis Note | Combi Switch Function: Normally Closed Contact |
| Note | Colour: Grey, No of Connectors: 1, Spanner Size: 24, Switch Pressure: 0.2bar |
| Note 6 | Thread Size: 1/8 GAS |
Oil Pressure Switch
£7.25
£6.04
new
Lucas Camshaft Sensor
LUCSEB1602
Please phone 01392 215635 for availability.
CAM SENSOR
This Lucas Camshaft Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
CAM SENSOR
£57.14
£47.62
new
Lucas Cruise Control Sensor
LUCSMB352
Please phone 01392 215635 for availability.
CLUTCH SWITCH
This Lucas Cruise Control Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| OE System | Switch, cruise control |
|---|---|
| Description | 2SZ-FE |
| Sub Brand | 86 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: M10 x 1.25 |
| Voltage | 2 Pins;Operating Mode:Manual (foot operated) |
| Vehicle Detail | Net Weight: 0.016kg, Black Housing |
| OE No | angular Connector |
CLUTCH SWITCH
£62.15
£51.79
new
Lucas Gearbox Sensor
LUCSEB1662
Low Stock
Alternatives available. Click here.
SPEED SENSOR
This Lucas Gearbox Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
SPEED SENSOR
£52.70
£43.92
new
Lucas Oil Pressure Switch
LUCSOB829
Please phone 01392 215635 for availability.
OIL PRESSURE SWITCH
This Lucas Oil Pressure Switch fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| OE System | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Description | 2SZ-FE |
| Sub Brand | 86 |
| Part Detail | Spanner Size: 24;Thread Size: 1/8 inch BSP Taper |
| Voltage | 1 Pins |
| Part Note | Tech. Note: Circuit N.C. |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Switch Pressure: 0,2 bar;Net weight:0.038kg, Black Housing |
| OE No | round Connector |
OIL PRESSURE SWITCH
£7.08
£5.90
new
Lucas Pulse Sensor
LUCSEB1379
Please phone 01392 215635 for availability.
CRANK SENSOR
This Lucas Pulse Sensor fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
CRANK SENSOR
£43.18
£35.98
new
Engine Management & Fuel Inj. Parts
We can supply the best Engine Management & Fuel Inj. Parts for your Toyota Yaris


