Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Toyota
Model: Yaris
Engine: 1.3000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
RH3341
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 145mm |
| Height mm | Free Length 377mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | 2SZ-FE |
| BHP | 86 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£41.34
£34.45
new
KYB Coil Spring (Rear)
RH6625
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 132mm |
| Height mm | Free Length 328mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | 2SZ-FE |
| BHP | 86 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£87.26
£72.72
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT TOYOTA
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
COIL SPRING FRONT TOYOTA
£35.72
£29.77
new
Kilen Coil Spring (Rear)
64073
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR TOYOTA*
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
COIL SPRING REAR TOYOTA*
£39.08
£32.57
new
Kilen Gas Spring (Rear)
464074
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR TOYOTA
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Engine Code | 2SZ-FE |
| BHP | 86 |
GAS SPRING REAR TOYOTA
£67.30
£56.08
new
Neox Coil Spring (Front)
SH6116
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH3341
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Yaris 1.3 (2005-2012) 11/05-12/09
NEOX COIL SPRING RH3341
£30.80
£25.67
new
Springs
We can supply the best Springs for your Toyota Yaris


