Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2005
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 12.8mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 144.8mm |
| Height mm | Free Length 300mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


