Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2005
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Product alternatives
KIL60802
Please phone 01392 215635 for availability.
£42.62
£35.52 ex VAT
KYBRX5137
Please phone 01392 215635 for availability.
£45.95
£38.29 ex VAT
NEOSJ6272
Please phone 01392 215635 for availability.
£48.98
£40.82 ex VAT
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006)
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 8.5-13.5-8.5 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 146mm |
| Height mm | Free Length 345mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


