Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Rollco Alternator
ALT2146
Low Stock
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z18XER, Z18XER, X18XER |
| BHP | 138 |
| Voltage | 12V |
| Output | 120A |
| OE No | 0124425050 |
| Type | Bosch 0124425 |
| Pulley Note | PVR5 |
Alternator
£203.26
£169.38
new
Rollco Alternator
ALT855CP
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Voltage | 12V |
| Output | 90A |
| OE No | TG9S010 |
| Type | Valeo TG |
| PRV Setting | PVR6 |
| Pulley Note | Clutch Pulley |
| Note 2 | There may be other option for this vehicle, please make sure you check against OE |
Alternator
£203.54
£169.62
new
Rollco Alternator
ALT161
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Voltage | 12V |
| Output | 120A |
| OE No | 10479225 |
| Type | Delco |
| PRV Setting | PVR5 |
| Regulator | IR |
Alternator
£154.51
£128.76
new
Alternators & Dynamos
We can supply the best Alternators & Dynamos for your Vauxhall Astra


