Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Blue Print Air Filter
ADZ92218
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-11/09
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 01/04-11/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, A18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Note 8 | Height[mm]:42,Width[mm]:235,Length[mm]:297 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Air Filter
£10.70
£8.92
new
Blue Print Oil Filter
ADG02102
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-11/09
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:77,Height[mm]:80 |
| Note 9 | Filter Type:spin-on filter |
Oil Filter
£4.94
£4.12
new
Blue Print Oil Filter
ADG02147
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-09/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 01/04-11/09
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 01/04-11/11
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, A18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Part Detail | with sealing ring |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:57.4,Inner Dia.[mm]:22,Inner Dia.[mm]:9.5,Height[mm]:106.5 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Oil Filter
£6.14
£5.12
new
Herth+Buss Jakoparts Oil Filter
J1310906
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Herth+Buss Jakoparts Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Fitment Detail | Oil Filter |
|---|---|
| OE System | Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| Part Detail | 138 |
| Part Note | Filter Insert |
| Note 3 | Recommended special tools: J9131003 |
| Note 5 | H: 106, Inner Dia: 22, Outer Dia: 57 |
Oil Filter
£5.81
£4.84
new
Herth+Buss Jakoparts Oil Filter
J1310900
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Herth+Buss Jakoparts Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Fitment Detail | Oil Filter |
|---|---|
| OE System | Z18XE |
| Part Detail | 123 |
| Part Note | Spin-on Filter |
| Note 3 | With one anti-return valve, Recommended special tools: J9131003 |
| Note 5 | H: 86, Outer Dia: 75 |
| Note 7 | Inner thread: M18 x 1.5 |
Oil Filter
£4.25
£3.54
new
Mahle Air Filter
LX735
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Air filter
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-10/10
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/08-11/10
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | Z18XE, Z18XER, X18XER, Z18XER, X18XER, Z18XER |
| OE System | 123, 138 |
| Engine Code | L.:294.0;W.:235;H:41.9 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Air filter
£15.74
£13.12
new
Mahle Cabin Filter
LAO75
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - CareMetix
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-10/10
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/08-11/10
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z18XE, X18XER, Z18XER, Z18XER |
| OE System | 123, 138 |
| Size mm | Carbon, Antibacterial |
| Material Type | CareMetix? |
| Engine Code | L.:300.0;W.:208;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter,with anti-allergic effect,with antibacterial action;Basic Vers.:LA 75;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 75 |
Cabin Filter - CareMetix
£42.82
£35.68
new
Mahle Cabin Filter
LAK75
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - Carbon activated
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-10/10
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/08-11/10
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z18XE, Z18XER, X18XER, Z18XER, X18XER, Z18XER |
| OE System | 123, 138 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:300.0;W.:208;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter;Basic Vers.:LA 75;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 75 |
Cabin Filter - Carbon activated
£32.18
£26.82
new
Mahle Cabin Filter
LA75
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter - Pollen
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-10/10
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/08-11/10
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | Z18XE, Z18XER, X18XER, Z18XER, X18XER, Z18XER |
| OE System | 123, 138 |
| Fitment Detail | DELPHI |
| Size mm | Standard |
| Engine Code | L.:304.0;W.:199;H:29.0 |
| Note 4 | Filter Type: Particulate Filter;Basic Vers. with Active Carbon:LAK 75;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO 75 |
Cabin Filter - Pollen
£17.02
£14.18
new
Mahle Cabin Filter
LAK25
Please phone 01392 215635 for availability.
Cabin Filter - Carbon activated
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| OE No | Z18XE |
| OE System | 123 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:518;H:37 |
| Note 2 | Activated Carbon |
| Note 4 | Filter Type: Carbon;Filter Type: Panel |
Cabin Filter - Carbon activated
£28.20
£23.50
new
Mahle Oil Filter
OX401D
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter - Element
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-10/10
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/08-11/10
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | Z18XER, X18XER, Z18XER |
| OE System | 138 |
| Engine Code | H:105.8;Dia.:56.0;Inn. Dia.2:24;Inn. Dia.3:9.3;T.:3.50;Sealing Ring Dia.:62.0 |
| Note 3 | With gasket/seal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Oil Filter - Element
£12.50
£10.42
new
Mahle Oil Filter
OC405/3
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter - Spin on
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-05/09
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | Z18XE, Z18XER, X18XER |
| OE System | 123, 138 |
| Engine Code | H:86.5;Dia.:75.0;Dia.2:71;Sealing Ring Dia.:61.7 |
| Note 4 | Filter Type: Spin-on Filter;Thread Size:M18x1.5 |
| Note 6 | Veh. Trim:i |
Oil Filter - Spin on
£9.26
£7.72
new
Purflux Air Filter
A1043
In Stock
Alternatives available. Click here.
Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):293 mm, Width (D2):234 mm |
Air Filter
£17.93
£14.94
new
Purflux Cabin Filter
AHC170
In Stock
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):198 mm |
| Thread Note | Carbon |
Cabin Filter
£34.82
£29.02
new
Purflux Cabin Filter
AH170
In Stock
Alternatives available. Click here.
Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):202 mm |
| Thread Note | Standard |
Cabin Filter
£18.94
£15.78
new
Purflux Oil Filter
LS370
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Note | Height1 (H1):74 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):M18x1,5 |
Oil Filter
£8.38
£6.98
new
Purflux Oil Filter
L387
In Stock
Alternatives available. Click here.
Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 TwinTop VVT MK 5 (2004-2013) 05/06-08/11
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XER, Z18XER, X18XER, X18XER, Z18XER |
| BHP | 138 |
| Note | Height1 (H1):105 mm, Ext dia (D1):57 mm, Int dia (D2):10 mm, Thread 2 (D3):26 |
Oil Filter
£11.78
£9.82
new
Filters (Air & Cabin & Fuel & Oil)
We can supply the best Filters for your Vauxhall Astra


