Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Corsa
Engine: 1.2000
Year: 2013
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Auto Air Compressor (A/C)
14-1446P
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
CORSA COMP #MAKE SURE PULLEY DUST COVER IS TIGHT B4 INSTALL#
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-08/14
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A12XER, A12XEL |
| Compressor ID | 84, 70 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | 5SL12C |
| Voltage/Amps | No. of Grooves: 5;Clutchless;Quality: Aftermarket Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 115 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
CORSA COMP #MAKE SURE PULLEY DUST COVER IS TIGHT B4 INSTALL#
£313.19
£260.99
new
Auto Air Compressor (A/C)
14-1446
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
CORSA COMP
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-08/14
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A12XER, A12XEL |
| Compressor ID | 84, 70 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | 5SL12C |
| Voltage/Amps | No. of Grooves: 5;Clutchless;Quality: OE Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 115 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
CORSA COMP
£568.75
£473.96
new
Auto Air Condenser (A/C)
16-1067
Low Stock
Alternatives available. Click here.
VAUXHALL CORSA PUNTO COND
This Auto Air Condenser (A/C) fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-08/14
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| OE System | Condenser, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A12XER, A12XEL |
| Compressor ID | 84, 70 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | Part Status: Yes;Pad Connnection;Condenser sub-cooled;Quality: Aftermarket Part |
| Equiv No | Core D.: 15;Core L.: 570;Core W.: 353 |
VAUXHALL CORSA PUNTO COND
£71.58
£59.65
new
Auto Air Receiver Dryer
31-1094
Please phone 01392 215635 for availability.
PUNTO DRIER INSERT
This Auto Air Receiver Dryer fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-08/14
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| OE System | Dryer, A/C |
|---|---|
| Gas Type | A12XER, A12XEL |
| Compressor ID | 84, 70 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | Part Status: Yes;ALLOYDryer |
PUNTO DRIER INSERT
£48.88
£40.73
new
Air Conditioning Parts
We can supply the best Air Conditioning parts for your Vauxhall Corsa


