Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Corsa
Engine: 1.2000
Year: 2013
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Denso Heater Blower
DEA20200
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Denso - Cabin Blower Fan
This Denso Heater Blower fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-08/14
| OE System | Cabin Blower |
|---|---|
| Applic Note | A12XER |
| Chassis Note | 84 |
| Engine Code | Clockwise Rotation, No. of Pins: 2, 12V, Without Resistor, Pack Material Inner: Not Applicable, Pack Material Outer: PAP 20 |
| Note 2 | Fan Dia.: 140 |
| Note 3 | With A/C, Without A/C |
Denso - Cabin Blower Fan
£119.83
£99.86
new
Nissens Cooling Fan
85776
Low Stock
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 168 W, Clockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£130.70
£108.92
new
Nissens Cooling Fan
85782
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
| Sizes | Diameter: 336 mm |
| Part Detail | Connector shape: Rectangular, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 78 W, Clockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles without air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£192.67
£160.56
new
Nissens Radiator
630743
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2010-2015) 08/10-06/15
- Corsa D 1.2 ecoFLEX (2010-2015) 08/10-06/15
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | A12XER, A12XEL |
| BHP | 84, 70 |
| Fitment | Years from/to: 06/10--> |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
Radiator
£170.86
£142.38
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Vauxhall Corsa


