Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine: 1.8000
Year: 2008
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
£44.23
£36.86
Fits the following vehicles
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 05/04-04/08
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-03/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 06/06-12/11
- Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013) 11/04-04/08
Please phone 01392 215635 for availability.
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 151mm |
| Height mm | Free Length 371mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE, Z18XER, Z18XER, X18XER |
| BHP | 123, 138 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| IMPORT | 0 |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Astra


