Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine: 1.6000
Year: 2004
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Auto Air Compressor (A/C)
14-1232
Low Stock
GM CVC COMP O.E PART
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 02/02-08/05
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | Z16XE, X16XEL |
| Compressor ID | 99 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | SD6V12 1443 |
| Voltage/Amps | New Part;No. of Grooves: 5;Clucthed;Quality: OE Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 109 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
GM CVC COMP O.E PART
£595.18
£495.98
new
Auto Air Compressor (A/C)
14-1232P
Low Stock
GM CVC COMP PATTERN
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 02/02-08/05
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | Z16XE, X16XEL |
| Compressor ID | 99 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | SD6V12 1443 |
| Voltage/Amps | New Part;No. of Grooves: 5;Clucthed;Quality: Aftermarket Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 109 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
GM CVC COMP PATTERN
£293.27
£244.39
new
Auto Air Compressor (A/C)
14-0328P
Please phone 01392 215635 for availability.
ZAFIRA DENSO COMP
This Auto Air Compressor (A/C) fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | Compressor, A/C |
|---|---|
| Gas Type | Z16XE, X16XEL |
| Compressor ID | 99 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Size mm | 7SB16C |
| Voltage/Amps | New Part;No. of Grooves: 5;Clucthed;Quality: Aftermarket Part;Mount. Type: DIRECT MOUNT;ANGULAR PLUG |
| Equiv No | Belt Pulley Dia.: 110 |
| Tech Note | Voltage: 12 |
| Vehicle Detail | Spec.:With A/C |
ZAFIRA DENSO COMP
£480.34
£400.28
new
Auto Air Condenser (A/C)
16-1245
Please phone 01392 215635 for availability.
VAUXHALL ASTRA G COND 2002>
This Auto Air Condenser (A/C) fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 02/02-08/05
| OE System | Condenser, A/C |
|---|---|
| Gas Type | X16XEL, Z16XE |
| Compressor ID | 99 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | New Part;Part Status: Yes;Pad Connnection;Condenser sub-cooled;Quality: Aftermarket Part |
| Equiv No | Core D.: 16;Core L.: 555;Core W.: 382 |
VAUXHALL ASTRA G COND 2002>
£99.73
£83.11
new
Auto Air Receiver Dryer
31-8022
Please phone 01392 215635 for availability.
ASTRA SACK 02-04
This Auto Air Receiver Dryer fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 02/02-08/05
| OE System | Dryer, A/C |
|---|---|
| Gas Type | X16XEL, Z16XE |
| Compressor ID | 99 |
| Note | R134A : 1234YF |
| Voltage/Amps | Part Status: Yes;ALLOYDryer |
ASTRA SACK 02-04
£27.91
£23.26
new
Air Conditioning Parts
We can supply the best Air Conditioning parts for your Vauxhall Zafira


