Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine: 1.6000
Year: 2004
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Nissens Cooling Fan
85154
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 7 | 22999999 |
Fan
£182.16
£151.80
new
Nissens Cooling Fan
85176
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 151 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 7 | 22999999 |
Fan
£195.72
£163.10
new
Nissens Cooling Fan
85179
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 342 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 7 | 22999999 |
Fan
£176.42
£147.02
new
Nissens Cooling Fan
85185
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£170.78
£142.32
new
Nissens Cooling Fan
85186
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 312 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 132 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Single Fan(+) |
| Note 8 | For vehicles with air conditioning |
Fan
£159.94
£133.28
new
Nissens Radiator
630041
Please phone 01392 215635 for availability.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Core size: 610 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Chassis No | Airco(+) |
Radiator
£96.70
£80.58
new
Nissens Radiator
63005A
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z16XE, X16XEL |
| BHP | 99 |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
| Chassis No | Airco (-) |
Radiator
£106.44
£88.70
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Vauxhall Zafira


