Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine: 1.6000
Year: 2004
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Bosch Spark Plug
0242229654
Low Stock
Suppressed Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-04/06
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
- Zafira 1.6 (1999-2005) 09/99-06/05
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | Z16XE, X16XEL, X16XEL, Z16XE |
| BHP | 99 |
| Part Note | Electrode: 1 |
| Size mm | Marketing Code: 7404, No of Poles: 2, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Spanner Size | 6mm |
| Vehicle Detail | F000KE0P25 |
| Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25, FLR8LDCU, FR8LD+U | |
| Chassis No | -->32999999, 35999999, 36999999, 38999999, 3B999999 |
| No of Poles | 19K87118, 20LP3953, 20N55183, 31106805--> |
Suppressed Spark Plug
£7.32
£6.10
new
Bosch Spark Plug
0242229699
In Stock
Alternatives available. Click here.
Suppressed Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 09/99-06/05
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | X16XEL, Z16XE |
| BHP | 99 |
| Chassis No | 42000001, 45000001, 46000001, 48000001, 4B000001--> |
| Part Note | Electrode: 1 |
| Size mm | Marketing Code: 79091, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Spanner Size | 5mm |
| Vehicle Detail | 0242229715 |
| Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25, 57, 79091, FQR8LEU2 |
Suppressed Spark Plug
£7.27
£6.06
new
NGK Spark Plug
BKR5EQUB
In Stock
1567 SPARK PLUG
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
1567 SPARK PLUG
£9.26
£7.72
new
NGK Spark Plug
BKR5EK
In Stock
7956 SPARK PLUG
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
7956 SPARK PLUG
£7.75
£6.46
new
Plugs (Glow & Spark Plugs)
We can supply the best Plugs (Glow & Spark Plugs) for your Vauxhall Zafira


