Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine: 1.6000
Year: 2004
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Vented |
|---|---|
| OE System | ATE |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Leading;Cast Iron;Paired Carrier: ACC1005;Paired Bleed Screw: BBS2;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 25;Piston Dia. 1: 57 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£105.22
£87.68
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Vented |
|---|---|
| OE System | ATE |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Leading;Cast Iron;Paired Carrier: ACC1005;Paired Bleed Screw: BBS2;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 25;Piston Dia. 1: 57 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£105.22
£87.68
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Slider Repair Kit
This Apec Brake Caliper Kit fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | ATE |
|---|---|
| Fitment | Brake Caliper Kits |
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Fit Kit Note | Bolt L.: 55 |
Apec Slider Repair Kit
£23.57
£19.64
new
Low Stock
Apec Slider Repair Kit
This Apec Brake Caliper Kit fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | TRW |
|---|---|
| Fitment | Brake Caliper Kits |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Fit Kit Note | Bolt L.: 75 |
Apec Slider Repair Kit
£39.19
£32.66
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Slider Repair Kit
This Apec Brake Caliper Kit fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | Bosch |
|---|---|
| Fitment | Brake Caliper Kits |
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
Apec Slider Repair Kit
£33.34
£27.78
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Solid |
|---|---|
| OE System | Bosch |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Trailing;Aluminium;Paired Bleed Screw: BBS15;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 10;Piston Dia. 1: 38 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£137.76
£114.80
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Solid |
|---|---|
| OE System | TRW |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Trailing;Aluminium;Paired Carrier: ACC1024;Paired Bleed Screw: BBS6;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 10;Piston Dia. 1: 38 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£124.08
£103.40
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Solid |
|---|---|
| OE System | TRW |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Trailing;Aluminium;Paired Carrier: ACC1024;Paired Bleed Screw: BBS6;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 10;Piston Dia. 1: 38 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£124.08
£103.40
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Caliper
This Apec Brake Caliper fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Type | Solid |
|---|---|
| OE System | Bosch |
| Fitment | Brake Caliper |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Vehicle Detail | Trailing;Aluminium;Paired Bleed Screw: BBS15;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 Piston |
| Fit Kit Note | For Disc Thickness: 10;Piston Dia. 1: 38 |
| Note 4 | Service exchange part |
Apec Brake Caliper
£137.76
£114.80
new
Apec Brake Hose (Front)
HOS3510
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Hose
This Apec Brake Hose fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Fitment | Brake Hose |
|---|---|
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Chassis Note | LengthA: 410;Size Pos. A: Female M10x1;Size Pos. B: 10mm Banjo |
Apec Brake Hose
£21.89
£18.24
new
Apec Brake Hose (Rear)
HOS3238
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Hose
This Apec Brake Hose fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Fitment | Brake Hose |
|---|---|
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Size mm | Inner |
| Chassis Note | LengthA: 245;Size Pos. A: Female M10x1;Size Pos. B: Female M10x1 |
Apec Brake Hose
£15.50
£12.92
new
Apec Brake Hose (Rear)
HOS3508
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Hose
This Apec Brake Hose fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| Fitment | Brake Hose |
|---|---|
| Part Detail | Z16XE, X16XEL |
| Part Note | 99 |
| Size mm | Outer |
| Chassis Note | LengthA: 215;Size Pos. A: Female M10x1;Size Pos. B: 10mm Banjo |
Apec Brake Hose
£16.42
£13.68
new
Apec Brake Hose (Rear Left Hand)
HOS3689
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Brake Hose
This Apec Brake Hose fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | Star |
|---|---|
| Fitment | Brake Hose |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Size mm | Outer |
| Vehicle Detail | With Metal Pipe |
| Chassis Note | LengthA: 185;LengthB: 230;Size Pos. A: Female M10x1;Size Pos. B: 10mm Banjo |
Apec Brake Hose
£56.23
£46.86
new
Low Stock
Apec Brake Hose
This Apec Brake Hose fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | Star |
|---|---|
| Fitment | Brake Hose |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Size mm | Outer |
| Vehicle Detail | With Metal Pipe |
| Chassis Note | LengthA: 185;LengthB: 230;Size Pos. A: Female M10x1;Size Pos. B: 10mm Banjo |
Apec Brake Hose
£56.23
£46.86
new
Apec Wheel Cylinder (Rear)
BCY1303
Please phone 01392 215635 for availability.
Apec Wheel Cylinder
This Apec Wheel Cylinder fits the following vehicles
- Zafira 1.6 (1999-2005) 05/99-08/05
| OE System | ATE |
|---|---|
| Fitment | Brake Wheel Cylinder |
| Part Detail | X16XEL, Z16XE |
| Part Note | 99 |
| Size mm | Mounting Bores Distance: 12 mm;Aluminium;Paired Bleed Screw: BBS3;Paired Bleed Screw Cap: bsc1 |
| Axle Info | 1 |
| Chassis Note | Thread Size: 10X1;Piston Dia.:21 |
Apec Wheel Cylinder
£18.67
£15.56
new
Brake Hydraulics
We can supply the best Brake Hydraulics for your Vauxhall Zafira


