Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Caddy
Engine: 2.0000
Year: 2010
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Borg & Beck Alternator
BBA2359
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM, CFHC |
| Output Amps | 68, 138 |
| Vehicle Detail | 110 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley;Without Start-stop function, with freewheel belt pulley |
ALTERNATOR
£218.00
£181.67
new
Borg & Beck Alternator
BBA2409
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM, CFHC |
| Output Amps | 68, 138 |
| Vehicle Detail | 140 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley;Without Start-stop function, with freewheel belt pulley |
| Note 5 | Valeo |
ALTERNATOR
£582.86
£485.72
new
Rollco Alternator
ALT448CP
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Voltage | 12V |
| Output | 150A |
| OE No | 0124325083 |
| Type | Bosch 0124325 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Pulley Note | CLUTCH PULLEY |
| Regulator | IR |
| Note | AUDI, MITSUBISHI, SEAT, SKODA, VW VOLKSWAGEN,CHRYSLER, DODGE, FORD, JEEP |
| Note 2 | IF |
Alternator
£241.87
£201.56
new
Rollco Alternator
ALT2140CP
Low Stock
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Voltage | 12V |
| Output | 140KW |
| OE No | 0124525187 |
| Type | Bosch 0124525 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Note | STOP & START Engine |
Alternator
£265.22
£221.02
new
Alternators & Dynamos
We can supply the best Alternators & Dynamos for your Volkswagen Caddy


