Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Caddy
Engine: 2.0000
Year: 2010
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
AVA Radiator
VN2208
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Air Con Note | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| To Chassis No | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Engine No From | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
Radiator
£107.86
£89.88
new
Nissens Cooling Fan
85644
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 252 W, Rated power Left: 252 W, Rated power Right: 252 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 2, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.94
£215.78
new
Nissens Cooling Fan
85643
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 276 W, Rated power Left: 276 W, Rated power Right: 276 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.48
£215.40
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 228 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Single Fan(+) |
Fan
£214.42
£178.68
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Sizes | Diameter: 296 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 168 W, Anticlockwise rotation |
| Version | Alt. Version: 2, Single Fan(+) |
Fan
£109.80
£91.50
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Sizes | Diameter: 293 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 216 W, Anticlockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£114.00
£95.00
new
Nissens Intercooler
96568
Low Stock
Intercooler
This Nissens Intercooler fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 625 x 398 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| OE System | Air cooled |
Intercooler
£214.27
£178.56
new
Nissens Oil Cooler
90608
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST |
| BHP | 68 |
| Sizes | Core size: 129 x 61 x 93 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 9 |
| Cooling Type | 16.0 |
Oil cooler
£56.47
£47.06
new
Nissens Oil Cooler
90653
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Oil Cooler |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 192 x 76 x 114 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 10 |
| Cooling Type | 13.0 |
Oil cooler
£76.94
£64.12
new
Nissens Radiator
65281A
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
| Vehicle Detail | with cap |
Radiator
£149.81
£124.84
new
Nissens Radiator
65277
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST |
| BHP | 68 |
| Sizes | Core size: 650 x 415 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
Radiator
£101.66
£84.72
new
Nissens Radiator
65291A
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BMM |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 650 x 439 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£215.62
£179.68
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Volkswagen Caddy


