Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Please note this is for guidance only
Gates Drive Belt
6PK1138
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +PS-AC |
Gates Drive Belt
6PK1053
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC+PS SERVOTRONIC |
Gates Drive Belt
6PK948
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC+PS SERVOTRONIC |
Gates Drive Belt
6PK842SF
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V Stretch Fit |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
| Installation Tool | SFT005 |
Gates Drive Belt
6PK1070
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
Gates Drive Belt
6DPK1215
Alternatives available. Click here.
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +PS+AC |
Gates Drive Belt Kit
K046PK1070
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC, FOR ALT 110A,140A |
| OE System | FOR ALT BOSCH, VALEO |
| Kit Contents | Belts - 6PK1070x1; Pulleys - OAP7013x1/TVD1040x1 |
| Tech Note | +OAP+TVD |
Gates Drive Belt Kit
K036PK1070
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
| Kit Contents | Belts - 6PK1070x1 |
Gates Drive Belt Kit
K016DPK1215
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +PS+AC |
| Chassis Note | FROM CH. 2K-6-000 001 |
| Kit Contents | Belts - 6DPK1215x1 |
Gates Drive Belt Kit
K016PK1053
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC+PS SERVOTRONIC |
| Chassis Note | FROM CH. 2K-6-000 001 |
| Kit Contents | Belts - 6PK1053x1 |
Gates Drive Belt Kit
K026PK1053
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ |
| BHP | 68 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC+PS SERVOTRONIC |
| Chassis Note | TO CH. 2K-5-150 000 |
| Kit Contents | Belts - 6PK1053x1 |
Gates Timing Belt
5649XS
This Gates Timing Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Timing Belt PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt
5569XS
This Gates Timing Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Timing Belt PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt Kit
K055569XS
Alternatives available. Click here.
This Gates Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt Kit
K025649XS
Alternatives available. Click here.
This Gates Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5649XSx1; Pulleys - T43219x1/T42044x1/T42305x1/T42309x1; Accessories - T-COMBI01x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP25649XS-1
Alternatives available. Click here.
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5649XSx1; Pulleys - T43219x1/T42044x1/T42305x1/T42309x1; Pumps - WP0111x1; Accessories - T-COMBI01x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP55569XS-2
Alternatives available. Click here.
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ |
| BHP | 68 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1; Pumps - WP0087x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP55569XS-4
Alternatives available. Click here.
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BMM |
| BHP | 138 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1; Pumps - WP0108x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4844 (All tools required) |
INA Drive Belt
FB6DPK1215
Alternatives available. Click here.
This INA Drive Belt fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Drive Belt |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| Fitment Detail | Alternator |
| BHP | 68, 138 |
| No of Ribs | 6 |
| Vehicle Detail | With air conditioning, With hydraulic power steering |
INA Timing Belt Kit
530055010
Alternatives available. Click here.
This INA Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Size mm | Width 1: 25.00 |
INA Timing Belt Kit
530020110
Alternatives available. Click here.
This INA Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530055032
Alternatives available. Click here.
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Size mm | Width 1: 25.00 |
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530020132
Alternatives available. Click here.
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BMM |
| BHP | 138 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530020133
Alternatives available. Click here.
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST |
| BHP | 68 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
Belts & Chains
We can supply the best Belts & Chains for your Volkswagen Caddy


