Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Please note this is for guidance only
Blue Print Air Filter
ADV182204
Alternatives available. Click here.
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 01/04-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 01/04-05/15
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Note | Climate Zones:not for cold climate zones |
| Note 8 | Height[mm]:70,Width[mm]:135.5,Length[mm]:344.5 |
| Note 9 | Add. Info:without prefilter;Filter Type:filter insert |
Blue Print Fuel Filter
ADV182307
Alternatives available. Click here.
This Blue Print Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 01/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 01/04-08/10
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Part Detail | with sealing ring |
| Note | Vehicle Identification Number (VIN) to:******2K*6*090000 |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:83.5,Inner Dia.[mm]:18,Height[mm]:116 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Blue Print Fuel Filter
ADV182301
Alternatives available. Click here.
This Blue Print Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 01/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 01/04-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 01/04-05/15
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Part Detail | with sealing ring |
| Note | Vehicle Identification Number (VIN) from:******2K*6*090001, for fuel filter housing with OE number:3C0 127 400 D |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:78,Inner Dia.[mm]:11,Height[mm]:136.5 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Blue Print Oil Filter
ADA102101
Alternatives available. Click here.
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 01/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 01/04-08/10
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Part Detail | with sealing ring |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:71,Inner Dia.[mm]:28.5,Height[mm]:141 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Blue Print Oil Filter
ADV182110
Alternatives available. Click here.
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 01/04-05/15
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Part Detail | with seal rings |
| Note 8 | Outer Dia.[mm]:65,Inner Dia.[mm]:21,Height[mm]:101 |
| Note 9 | Filter Type:filter insert |
Herth+Buss Jakoparts Oil Filter
J1315024
Alternatives available. Click here.
This Herth+Buss Jakoparts Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Fitment Detail | Oil Filter |
|---|---|
| OE System | BST, BDJ, BMM |
| Part Detail | 68, 138 |
| Part Note | Filter Insert |
| Note 3 | Recommended special tools: J9131003 |
| Note 5 | H: 140, Outer Dia: 72 |
Mahle Air Filter
LX1566/1
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | BDJ, BST |
| OE System | 68 |
| Engine Code | H:220.6;Outer Dia.:150.0;Inner Dia.1:72;Outer Dia.1:136 |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Air Filter
LX1566
Alternatives available. Click here.
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | BST, BDJ |
| OE System | 68 |
| Engine Code | H:220.6;Outer Dia.:136.0;Inner Dia.1:72 |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Air Filter
LX1482
Alternatives available. Click here.
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | BMM, CFHC |
| OE System | 138 |
| Engine Code | L.:344.5;W.:136;H:75.3 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Air Filter
LX1211
Alternatives available. Click here.
This Mahle Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Air Filter |
|---|---|
| OE No | BMM, CFHC |
| OE System | 138 |
| Engine Code | L.:344.5;W.:136;H:70.0 |
| Note 2 | Foam/Rigid FoamSeal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Cabin Filter
LAK181/1
Alternatives available. Click here.
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| OE System | 68, 138 |
| Size mm | Carbon |
| Engine Code | L.:210.0;W.:287;H:57.0 |
| Note 4 | Filter Type: Activated Carbon Filter;Basic Vers.:LA 181/1 |
Mahle Cabin Filter
LA181
Alternatives available. Click here.
This Mahle Cabin Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Filter, cabin air |
|---|---|
| OE No | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| OE System | 68, 138 |
| Size mm | Standard |
| Engine Code | L.:218.5;W.:286;H:57.0 |
| Note 4 | Filter Type: Particulate Filter;Basic Vers. with Active Carbon:LAK181;High Efficient Vers. with Active Carbon:LAO181 |
Mahle Fuel Filter
KX220D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| OE No | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| OE System | 68, 138 |
| Fitment Detail | UFI |
| Part Detail | VIN:2K6090001-> |
| Engine Code | H:136.0;Dia.:78.5;Inn. Dia.2:12 |
| Note 3 | The fitted part must be identified on the vehicle itself. |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Fuel Filter
KX23D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| OE No | BMM |
| OE System | 138 |
| Engine Code | H:70.0;Dia.:88.0;Inn. Dia.2:19;Inn. Dia.3:18.0 |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Fuel Filter
KX228D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| OE No | BST, BDJ, BMM |
| OE System | 68, 138 |
| Fitment Detail | MANN+HUMMEL |
| Part Detail | VIN ->:2K6090000 |
| Engine Code | H:115.6;Dia.:83.0;Inn. Dia.2:18 |
| Note 3 | The fitted part must be identified on the vehicle itself. |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Fuel Filter
KX178D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| OE No | BST, BDJ |
| OE System | 68 |
| Fitment Detail | MANN+HUMMEL |
| Part Detail | VIN ->:2K6090000 |
| Engine Code | H:142.0;Dia.:83.0;Inn. Dia.2:38 |
| Note 3 | The fitted part must be identified on the vehicle itself. |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Oil Filter
OX388D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 11/10-05/15
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | CFHC |
| OE System | 138 |
| Engine Code | H:101.0;Dia.:65.0;Inn. Dia.2:22;Inn. Dia.3:22.0 |
| Note 3 | With gaskets/seals |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Mahle Oil Filter
OX188D
Alternatives available. Click here.
This Mahle Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-08/10
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-08/10
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| OE No | BST, BDJ, BMM |
| OE System | 68, 138 |
| Engine Code | H:140.7;Dia.:71.5;Inn. Dia.2:29;Inn. Dia.3:16.0 |
| Note 3 | With gasket/seal |
| Note 4 | Filter Type: Filter Insert |
Purflux Air Filter
A1160
Alternatives available. Click here.
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Note | Height1 (H1):70 mm, Length (D1):345 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment Without pre-filter |
Purflux Air Filter
A1168
Alternatives available. Click here.
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST |
| BHP | 68 |
| Note | Height1 (H1):220 mm, Ext dia (D1):136 mm, Int dia (D2):69 mm |
| Equipment Without pre-filter |
Purflux Air Filter
A1217
Alternatives available. Click here.
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | BMM, CFHC |
| BHP | 138 |
| Note | Height1 (H1):75 mm, Length (D1):344 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment with pre-filter |
Purflux Air Filter
A1199
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ |
| BHP | 68 |
| Note | Height1 (H1):220 mm, Ext dia (D1):136 mm, Int dia (D2):69 mm |
| Equipment with pre-filter |
Purflux Cabin Filter
AHC378
Alternatives available. Click here.
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Carbon |
Purflux Cabin Filter
AH378
Alternatives available. Click here.
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Standard |
Purflux Fuel Filter
C505
Alternatives available. Click here.
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST |
| BHP | 68 |
| Note | Height1 (H1):141 mm, Ext dia (D1):83 mm, Int dia (D2):38 mm |
Purflux Fuel Filter
C515
Alternatives available. Click here.
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | BST, BDJ, BMM, CFHC |
| BHP | 68, 138 |
| Note | Height1 (H1):135 mm, Ext dia (D1):78 mm, Int dia (D2):11 mm |
Purflux Oil Filter
L267D
Alternatives available. Click here.
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 SDi (2004-2011) 03/04-03/11
- Caddy 2.0 TDi (2004-2011) 12/07-03/11
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | BDJ, BST, BMM |
| BHP | 68, 138 |
| Note | Height1 (H1):142 mm, Ext dia (D1):71 mm, Int dia (D2):28 mm |
Purflux Oil Filter
L418
Alternatives available. Click here.
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Caddy 2.0 TDI 140 (2010-2016) 10/10-06/16
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | CFHC |
| BHP | 138 |
| Note | Height1 (H1):101 mm, Ext dia (D1):65 mm, Int dia (D2):29 mm |
Filters (Air & Cabin & Fuel & Oil)
We can supply the best Filters for your Volkswagen Caddy


