Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Borg & Beck Alternator
BBA2359
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BJB;BKC;BXE, BXE, BKC |
| Output Amps | 103 |
| Vehicle Detail | 110 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
ALTERNATOR
£218.00
£181.67
new
Borg & Beck Alternator
BBA2409
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BJB;BKC;BXE, BKC, BXE |
| Output Amps | 103 |
| Vehicle Detail | 140 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
| Note 5 | Valeo |
ALTERNATOR
£582.86
£485.72
new
Borg & Beck Alternator
BBA2144
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| Output Amps | 99 |
| Vehicle Detail | 70 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
ALTERNATOR
£154.22
£128.52
new
Borg & Beck Alternator
BBA2146
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| Output Amps | 99 |
| Vehicle Detail | 90 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
ALTERNATOR
£132.70
£110.58
new
Borg & Beck Alternator
BBA2150
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| Output Amps | 99 |
| Vehicle Detail | 120 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
ALTERNATOR
£588.34
£490.28
new
Rollco Alternator
ALT448CP
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, AXR |
| BHP | 103, 99 |
| Voltage | 12V |
| Output | 150A |
| OE No | 0124325083 |
| Type | Bosch 0124325 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Pulley Note | CLUTCH PULLEY |
| Regulator | IR |
| Note | AUDI, MITSUBISHI, SEAT, SKODA, VW VOLKSWAGEN,CHRYSLER, DODGE, FORD, JEEP |
| Note 2 | IF |
Alternator
£223.39
£186.16
new
Rollco Alternator
ALT417CP
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Voltage | 12V |
| Output | 110A |
| OE No | 0124325012 |
| Type | Bosch 0124325 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Pulley Note | Clutch Pulley |
| Regulator | IR |
| Note | IF |
Alternator
£200.71
£167.26
new
Alternators & Dynamos
We can supply the best Alternators & Dynamos for your Skoda Octavia


