Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Nissens Cooling Fan
85644
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB, BXE, BKC, BJB |
| BHP | 103 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 252 W, Rated power Left: 252 W, Rated power Right: 252 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 2, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.94
£215.78
new
Nissens Cooling Fan
85643
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC, BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 276 W, Rated power Left: 276 W, Rated power Right: 276 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.48
£215.40
new
Nissens Cooling Fan
85684
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Sizes | Diameter: 290 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 9, Plug type: Female |
| Vehicle Detail | Rated power: 96 W, Anticlockwise rotation |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£104.50
£87.08
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB, BXE, BKC, BJB |
| BHP | 103 |
| Sizes | Diameter: 296 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 168 W, Anticlockwise rotation |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£109.80
£91.50
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC, BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 228 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Single Fan(+), Alt. Version: 1, With control unit, Single Fan(+), With control unit, Single Fan(+), With control unit, Single Fan(+) |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
Fan
£214.42
£178.68
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC, BKC, BXE, BJB |
| BHP | 103 |
| Sizes | Diameter: 293 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 216 W, Anticlockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£114.00
£95.00
new
Nissens Intercooler
96715
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Intercooler
This Nissens Intercooler fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 617 x 407 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| OE System | Air cooled |
Intercooler
£212.02
£176.68
new
Nissens Oil Cooler
90653
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Oil Cooler |
|---|---|
| Engine Code | BKC, BXE, BKC |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 192 x 76 x 114 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 10 |
| Cooling Type | 13.0 |
Oil cooler
£76.94
£64.12
new
Nissens Oil Cooler
90608
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BKC, BXE, AXR |
| BHP | 103, 99 |
| Sizes | Core size: 129 x 61 x 93 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 9 |
| Cooling Type | 16.0 |
Oil cooler
£56.47
£47.06
new
Nissens Radiator
65280A
Low Stock
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB, BXE, BJB, BKC |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 650 x 416 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£125.11
£104.26
new
Nissens Radiator
65292
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
Radiator
£199.22
£166.02
new
Nissens Radiator
652011
Low Stock
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Sizes | Core size: 650 x 416 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£97.30
£81.08
new
Nissens Radiator
65291A
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC |
| BHP | 103 |
| Sizes | Core size: 650 x 439 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£215.62
£179.68
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Skoda Octavia


