Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BKC, BXE, BJB, BXE, BKC, BJB, BJB, BKC, BXE, BKC, BJB, BXE, AXR |
| Temp Deg C | 103, 99 |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Colour: Green, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£9.70
£8.08
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Switch reverse light
This Herth+Buss Elparts Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| OE System | BJB, BKC, BXE, AXR |
| Temp Deg C | 103, 99 |
| Part Detail | 1Z-9-000 001--> |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Actuation Type: Push Actuation, Colour: Brown |
| Engine Code | Mounting Type: Plug-in connection, No of Connectors: 2, Operating Mode: Mechanical, Spanner Size: 22 |
Switch reverse light
£7.68
£6.40
new
Lucas Brake Light Switch
SMB704
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BKC;BJB;BLS;BXE, BKC;BLS;BXE, BKC, BXE, BJB, BXE, BKC, BJB, BKC;BJB;BLS;BXE, BXE, BKC, BJB |
| Sub Brand | 103 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1Z-62183 292,1Z-68066 909 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg, White Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£20.02
£16.68
new
Lucas Brake Light Switch
SMB711
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BKC;BJB;BLS;BXE, BKC;BLS;BXE |
| Sub Brand | 103 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1Z-62183 292,1Z-68066 909 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.034kg, Black Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£18.08
£15.07
new
Lucas Brake Light Switch
SMB705
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | AXR |
| Sub Brand | 99 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg, Green Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£19.50
£16.25
new
Lucas Reverse Light Switch
SMB787
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
REVERSE LIGHT SWITCH
This Lucas Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| OE System | Switch, reverse light |
|---|---|
| Description | BKC, AXR |
| Sub Brand | 103, 99 |
| Part Detail | Spanner Size: 22;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Voltage | 2 Pins |
| Part Note | Manual Transmission;From VIN No.:1Z 4 000 001 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Weight:0.1kg;Without cable, Brown Housing |
| OE No | D Shape Connector |
REVERSE LIGHT SWITCH
£15.26
£12.72
new
Switches & Sensors & Body & Panel
We can supply the best Switches, Sensors & Body & Panel for your Skoda Octavia


