Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
Gates Drive Belt
6PK948
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BKC, BJB, BXE, BJB, BXE, BKC, BXE, BKC, BJB |
| BHP | 103 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£35.54
£29.62
new
Gates Drive Belt
6PK1053
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£19.49
£16.24
new
Gates Drive Belt
6DPK1195
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£29.93
£24.94
new
Gates Drive Belt
6PK1123
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£23.98
£19.98
new
Gates Drive Belt Kit
K016PK1053
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE |
| BHP | 103 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
| Kit Contents | Belts - 6PK1053x1 |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
£85.94
£71.62
new
Gates Drive Belt Kit
K026DPK1195
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
| Kit Contents | Belts - 6DPK1195x1 |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
£110.74
£92.28
new
Gates Drive Belt Kit
K156DPK1195
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC, FOR ALT 70A,90A |
| OE System | FOR ALT BOSCH |
| Kit Contents | Belts - 6DPK1195x1; Pulleys - TVD1014Ax1/OAP7013x1 |
| Tech Note | +OAP+TVD |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
£473.35
£394.46
new
Gates Timing Belt
5569XS
Low Stock
TIMING BELT
This Gates Timing Belt fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Timing Belt PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC, AXR |
| BHP | 103, 99 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
TIMING BELT
£97.46
£81.22
new
Gates Timing Belt Kit
K055569XS
In Stock
Alternatives available. Click here.
POWERGRIP TIMING BELT KIT
This Gates Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC, AXR |
| BHP | 103, 99 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP TIMING BELT KIT
£130.32
£108.60
new
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP55569XS-2
In Stock
Alternatives available. Click here.
POWERGRIP WPK
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BXE, BKC, BJB, BJB, BXE, BKC |
| BHP | 103 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1; Pumps - WP0087x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP WPK
£151.22
£126.02
new
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP55569XS-4
Low Stock
Alternatives available. Click here.
POWERGRIP WPK
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5569XSx1; Pulleys - T43091x1/T41229x1; Pumps - WP0108x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP WPK
£164.74
£137.28
new
INA Timing Belt Kit
530020110
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Timing Belt Kit
This INA Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB, AXR |
| BHP | 103, 99 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
Timing Belt Kit
£101.05
£84.21
new
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530020133
In Stock
Alternatives available. Click here.
Timing Belt Kit with Water pump
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 02/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 03/05-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BJB, BKC, BXE, BKC, BXE, BJB |
| BHP | 103 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
Timing Belt Kit with Water pump
£131.92
£109.93
new
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530020132
In Stock
Alternatives available. Click here.
Timing Belt Kit with Water pump
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Octavia Tour 1.9 TDi 100 1U (2000-2009) 01/05-12/09
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | AXR |
| BHP | 99 |
| Size mm | Width 1: 30.00 |
Timing Belt Kit with Water pump
£136.78
£113.98
new
Belts & Chains
We can supply the best Belts & Chains for your Skoda Octavia


