Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine: 1.6000
Year: 2004
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Zafira 1.6 (1999-2005)
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9-13.75-9 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 148mm |
| Height mm | Free Length 312mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | X16XEL, Z16XE |
| BHP | 99 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Vauxhall Zafira


