Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Leon
Engine: 2.0000
Year: 2007
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Borg & Beck Alternator
BBA2409
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
ALTERNATOR
This Borg & Beck Alternator fits the following vehicles
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 03/07-03/12
| Fitment | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | CDLD, BWJ |
| Output Amps | 237 |
| Vehicle Detail | 140 |
| Note | Belt Pulley Dia.: 56 |
| Note 3 | 6Ribs;Voltage: 12v;D-ShapeConnector; Conn./Clamp: B+/L/DFM;4Mounting Bores |
| Note 4 | with freewheel belt pulley |
| Note 5 | Valeo |
ALTERNATOR
£582.86
£485.72
new
Rollco Alternator
ALT448CP
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Voltage | 12V |
| Output | 150A |
| OE No | 0124325083 |
| Type | Bosch 0124325 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Pulley Note | CLUTCH PULLEY |
| Regulator | IR |
| Note | AUDI, MITSUBISHI, SEAT, SKODA, VW VOLKSWAGEN,CHRYSLER, DODGE, FORD, JEEP |
| Note 2 | IF |
Alternator
£223.39
£186.16
new
Rollco Alternator
ALT412
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternator
This Rollco Alternator fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | BVY, BVZ, BLR, BWA |
| BHP | 148, 197 |
| Voltage | 12V |
| Output | 110A |
| OE No | 124325011 |
| Type | Bosch 0124325 |
| PRV Setting | PVR6 |
| Note 2 | There may be other option for this vehicle, please make sure you check against OE |
Alternator
£174.41
£145.34
new
Alternators & Dynamos
We can supply the best Alternators & Dynamos for your Seat Leon


