Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Leon
Engine: 2.0000
Year: 2007
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
FAI Timing Chain Kit
TCK127
Low Stock
TIMING CHAIN KIT
This FAI Timing Chain Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Timing Chain Kit |
|---|---|
| Fitment | BWA, BWJ, CDLD |
| Engine Code | 197, 237 |
| RP No | Package of 7 |
| Ricambi No | Roller chain,Simplex;No. of Chain Links: 42;With gaskets/seals;Without gear |
| Engine No | Article No.: RC1438S;Prods. supplied by FAI are intended to be used as originally intended, i.e. not for modified vehicles or modified purposes. A qualified technician should install all components. Prods. supplied by FAI are not accompanied by fitti |
| Applic Note | 06F103483D |
TIMING CHAIN KIT
£342.35
£285.29
new
Gates Drive Belt
6PK955
Low Stock
Alternatives available. Click here.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£26.78
£22.32
new
Gates Drive Belt
6PK1043
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ |
| BHP | 148 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£35.54
£29.62
new
Gates Drive Belt
6PK900
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR |
| BHP | 148 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | -AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£26.06
£21.72
new
Gates Drive Belt
6PK1053
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
This Gates Drive Belt fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Accessory Drive Belt Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT
£19.49
£16.24
new
Gates Drive Belt Kit
K046PK1043
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BLY, BVY, BVZ, BLR |
| BHP | 148 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
| Kit Contents | Belts - 6PK1043x1 |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
£120.38
£100.32
new
Gates Drive Belt Kit
K146PK1053
Please phone 01392 215635 for availability.
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
This Gates Drive Belt Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Accessory Drive Belt Kit Micro-V |
|---|---|
| Engine Code | BWA, CDLD, BWJ |
| BHP | 197, 237 |
| Driven Unit | Alternator |
| Fitment | +AC |
| Kit Contents | Belts - 6PK1053x1 |
MICRO-V MULTI-RIBBED BELT KIT
£138.58
£115.48
new
Gates Timing Belt
5604XS
Please phone 01392 215635 for availability.
TIMING BELT
This Gates Timing Belt fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Timing Belt PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
TIMING BELT
£124.30
£103.58
new
Gates Timing Belt Kit
K035604XS
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
POWERGRIP TIMING BELT KIT
This Gates Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR, BWA, CDLD, BWJ |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5604XSx1; Pulleys - T43237x1/T42019x1/T42148x1 |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP TIMING BELT KIT
£197.16
£164.30
new
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP35604XS
Low Stock
Alternatives available. Click here.
POWERGRIP WPK
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BWA, CDLD, BWJ |
| BHP | 197, 237 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5604XSx1; Pulleys - T43237x1/T42019x1/T42148x1; Pumps - WP0089x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP WPK
£196.61
£163.84
new
Gates Timing Belt-Water Pump Kit
KP35604XS-2
Please phone 01392 215635 for availability.
POWERGRIP WPK
This Gates Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit PowerGrip |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR |
| BHP | 148 |
| Driven Unit | Camshaft |
| Kit Contents | Belts - 5604XSx1; Pulleys - T43237x1/T42019x1/T42148x1; Pumps - WP0031x1 |
| Tech Note | Kit with Water Pump |
| Installation Tool | GAT4840A, GAT4741, GAT4844 (All tools required) |
POWERGRIP WPK
£249.31
£207.76
new
INA Timing Belt Kit
530044510
In Stock
Alternatives available. Click here.
Timing Belt Kit
This INA Timing Belt Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Size mm | Width 1: 23.00 |
Timing Belt Kit
£103.14
£85.95
new
INA Timing Belt-Water Pump Kit
530044531
In Stock
Alternatives available. Click here.
Timing Belt Kit with Water pump
This INA Timing Belt-Water Pump Kit fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Water Pump & Timing Belt Kit |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Size mm | Width 1: 23.00 |
Timing Belt Kit with Water pump
£167.92
£139.93
new
Belts & Chains
We can supply the best Belts & Chains for your Seat Leon


