Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Leon
Engine: 2.0000
Year: 2007
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
AVA Radiator
VN2208
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Air Con Note | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| To Chassis No | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Engine No From | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
Radiator
£107.86
£89.88
new
Nissens Cooling Fan
85643
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 276 W, Rated power Left: 276 W, Rated power Right: 276 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.48
£215.40
new
Nissens Cooling Fan
85644
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ, BWA, CDLD, BWJ |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades Left: 7, No of blades Right: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 252 W, Rated power Left: 252 W, Rated power Right: 252 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
| Version | Alt. Version: 2, With control unit, Double Fan(+) |
Fan
£258.94
£215.78
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 228 W, Anticlockwise rotation |
| Cooling Type | with resistor |
| Version | Alt. Version: 1, With control unit, Single Fan(+) |
Fan
£214.42
£178.68
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ |
| BHP | 148 |
| Sizes | Diameter: 296 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 168 W, Anticlockwise rotation |
| Version | Alt. Version: 2, Single Fan(+) |
Fan
£109.80
£91.50
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Fan
This Nissens Cooling Fan fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | BVZ, BVY, BLY, BLR, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
| Sizes | Diameter: 293 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 216 W, Anticlockwise rotation |
| Version | Single Fan(+) |
Fan
£114.00
£95.00
new
Nissens Intercooler
96715
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Intercooler
This Nissens Intercooler fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Sizes | Core size: 617 x 407 x 32 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic, Radiator type: Brazed cooling fins |
| OE System | Air cooled |
Intercooler
£212.02
£176.68
new
Nissens Oil Cooler
90664
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
| Description | Oil Cooler ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ, BWA |
| BHP | 148, 197 |
| Sizes | Core size: 106 x 102 x 101 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 9 |
| Cooling Type | 21.0 |
Oil cooler
£74.14
£61.78
new
Nissens Oil Cooler
90653
Please phone 01392 215635 for availability.
Oil cooler
This Nissens Oil Cooler fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
| Description | Oil Cooler |
|---|---|
| Engine Code | BWA |
| BHP | 197 |
| Sizes | Core size: 192 x 76 x 114 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 10 |
| Cooling Type | 13.0 |
Oil cooler
£76.94
£64.12
new
Nissens Radiator
65281A
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 197, 237 |
| Sizes | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
| Vehicle Detail | with cap |
Radiator
£149.81
£124.84
new
Nissens Radiator
65277
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
Radiator
This Nissens Radiator fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | Radiator, engine cooling ** FIRST FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ |
| BHP | 148 |
| Sizes | Core size: 650 x 415 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Cooling Type | with gaskets/seals, with gaskets/seals |
Radiator
£101.66
£84.72
new
Radiators & Heaters & Coolers
We can supply the best Radiators & Heaters & Coolers for your Seat Leon


