Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Leon
Engine: 2.0000
Year: 2007
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BLR, BVZ, BVY, BLY, BWA, BWJ, CDLD |
| Temp Deg C | 148, 197, 237 |
| Part Detail | -->1M-6-020 000 |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Colour: Green, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£9.70
£8.08
new
In Stock
Alternatives available. Click here.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BVY, BVZ, BLR, BLY, BWA, BWJ, CDLD |
| Temp Deg C | 148, 197, 237 |
| Part Detail | 1P-6-000 001-->1P-6-038 500 |
| Size mm | Combi Switch Function: Changeover Contact |
| Engine Detail | Colour: Black, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£9.55
£7.96
new
Please phone 01392 215635 for availability.
Brake Light Switch
This Herth+Buss Elparts Brake Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| OE System | BVZ, BLR, BLY, BVY, BWA, CDLD, BWJ |
| Temp Deg C | 148, 197, 237 |
| Part Detail | -->1P-6-038 500 |
| Size mm | Combi Switch Function: Changeover Contact |
| Engine Detail | Colour: Black/White, Conn. type: 4 x 2.8 mm, No of Pins: 4 |
| Engine Code | Material: Plastic, Mounting Type: Plug-in connection, Operating Mode: Mechanical |
Brake Light Switch
£10.63
£8.86
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
Switch reverse light
This Herth+Buss Elparts Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| OE System | BVY, BLR, BVZ, BLY, BWA, BWJ, CDLD |
| Temp Deg C | 148, 197, 237 |
| Size mm | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Engine Detail | Actuation Type: Push Actuation, Colour: Brown |
| Engine Code | Mounting Type: Plug-in connection, No of Connectors: 2, Operating Mode: Mechanical, Spanner Size: 22 |
Switch reverse light
£7.68
£6.40
new
Lucas Brake Light Switch
SMB704
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BLR;BLY;BVY;BVZ, BWA, BWJ;CDLD |
| Sub Brand | 148, 197, 237 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1P-6-038 500 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.036kg, White Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£20.02
£16.68
new
Lucas Brake Light Switch
SMB711
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
BRAKE LIGHT SWITCH
This Lucas Brake Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| OE System | Stop Light Switch |
|---|---|
| Description | BLR;BLY;BVY;BVZ, BWA, BWJ;CDLD |
| Sub Brand | 148, 197, 237 |
| Part Detail | Spanner Size: N/A;Thread Size: N/A |
| Voltage | Manual (foot operated);4 Pins |
| Part Note | To VIN No.:1P-6-038 500 |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Net weight:0.034kg, Black Housing |
| OE No | angular Connector |
BRAKE LIGHT SWITCH
£18.08
£15.07
new
Lucas Reverse Light Switch
SMB787
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
REVERSE LIGHT SWITCH
This Lucas Reverse Light Switch fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| OE System | Switch, reverse light |
|---|---|
| Description | BLR;BLY;BVY;BVZ, BWA, BWJ;CDLD |
| Sub Brand | 148, 197, 237 |
| Part Detail | Spanner Size: 22;Thread Size: M12 x 1.5 |
| Voltage | 2 Pins |
| Part Note | Manual Transmission |
| Vehicle Detail | Part Status: Yes;Weight:0.1kg;Without cable, Brown Housing |
| OE No | D Shape Connector |
REVERSE LIGHT SWITCH
£15.26
£12.72
new
Switches & Sensors & Body & Panel
We can supply the best Switches, Sensors & Body & Panel for your Seat Leon


