Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Your vehicle details
Make: Seat
Model: Leon
Engine: 2.0000
Year: 2007
Fuel: petrol
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Front)
RH3545
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 12.75mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 148mm |
| Height mm | Free Length 310mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BLR, BLY, BVZ, BVY |
| BHP | 148 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£40.97
£34.14
new
KYB Coil Spring (Front)
RH3945
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Front L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 13.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 140mm |
| Height mm | Free Length 284mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BWA |
| BHP | 197 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Front L/R
£85.78
£71.48
new
KYB Coil Spring (Rear)
RH6092
Please phone 01392 215635 for availability.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 12.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 112mm |
| Height mm | Free Length 304mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BVZ, BVY, BLR, BLY |
| BHP | 148 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£73.96
£61.63
new
KYB Coil Spring (Rear)
RH6433
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
K-Flex Coil Spring Rear L/R
This KYB Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 12.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 115mm |
| Height mm | Free Length 302mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BWA |
| BHP | 197 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
K-Flex Coil Spring Rear L/R
£60.49
£50.41
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT SEAT/VW
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
COIL SPRING FRONT SEAT/VW
£37.78
£31.48
new
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING FRONT SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
COIL SPRING FRONT SEAT
£67.06
£55.88
new
Please phone 01392 215635 for availability.
COIL SPRING FRONT SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
COIL SPRING FRONT SEAT
£62.58
£52.15
new
Kilen Coil Spring (Rear)
63521
Low Stock
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR AUDI/PEU/SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
COIL SPRING REAR AUDI/PEU/SEAT
£55.79
£46.49
new
Kilen Coil Spring (Rear)
63522
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
COIL SPRING REAR SEAT
This Kilen Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
COIL SPRING REAR SEAT
£45.07
£37.56
new
Kilen Gas Spring (Rear)
456016
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
GAS SPRING REAR SEAT
This Kilen Gas Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) 08/06-03/10
- Leon 2.0 TFSI FR 1P (2005-2013) DSG 08/06-03/10
- Leon 2.0 TSI 240 Cupra 1P (2005-2013) 11/06-03/12
| Description | Gas lift springs |
|---|---|
| Engine Code | BLR, BLY, BVY, BVZ, BWA, BWJ, CDLD |
| BHP | 148, 197, 237 |
GAS SPRING REAR SEAT
£26.26
£21.88
new
Neox Coil Spring (Front)
SH6323
In Stock
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH3545
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
NEOX COIL SPRING RH3545
£19.86
£16.55
new
Neox Coil Spring (Rear)
SH6015
Please phone 01392 215635 for availability.
Alternatives available. Click here.
NEOX COIL SPRING RH6598
This Neox Coil Spring fits the following vehicles
- Leon 2.0 FSi 1P (2005-2013) 09/05-08/07
NEOX COIL SPRING RH6598
£29.35
£24.46
new
Springs
We can supply the best Springs for your Seat Leon


